Nawożenie – karm swoje rośliny
Odpowiednie nawożenie to klucz. Składniki odżywcze odgrywają ogromną rolę w metabolizmie rośliny oraz bezpośrednio wpływają na jej ogólną kondycję. Istnieją dwie grupy składników odżywczych znane jako mikro i makro elementy. Mikroelementy składają się z podstawowych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas i są najbardziej znane na rynku. Istnieje jednak lista pierwiastków śladowych, które muszą być dostępne i zrównoważone ze wzrostem rośliny na poziomie molekularnym.
Te makroelementy czy inaczej pierwiastki śladowe, które znamy, składają się z wapnia, magnezu, boru, cynku, sodu, manganu, siarki i miedzi. Musimy być pewni, że podłoże do uprawy ma zdrową równowagę zarówno mikroelementów jak i makroelementów. Pamiętajmy, że rośliny potrzebują też odpowiedniej kwasowości (pH) zarówno pożywki jak i podłoża, tylko wtedy będą w stanie pobrać optymalną ilość mikro i makroelementów.
Podłoża do uprawy roślin
Jak wspomniałem powyżej, podłoże powinno zawierać wszystkie podstawowe elementy budulcowe, z których korzenie muszą wchłonąć pokarm. Bardzo ważne jest także zadbanie o odpowiednie pH. Oprócz tego chcemy, aby nasze podłoże, było przewiewne, lekkie, miało doskonałą retencję wody, a także wysoką zdolność drenażową. Świetną wskazówką może być po prostu dostosowanie własnego podłoża do uprawy, poprzez zdobycie wiedzy jak to zrobić od strony odżywczej, a także tekstury podłoża. Bardzo pomocne w tym celu są włókna kokosowe, odchody dżdżownic (wormhumus), perlit, wermikulit, suche wodorosty i np. odrobina kompostu. Jeśli chodzi o drenaż i konsystencję podłoża, kokos, perlit i wermikulit pozwolą na tworzenie się pęcherzyków powietrza w doniczce, podczas gdy np.: odchody dżdżownic zmieszają się w gładką mieszankę, dzięki której rośliny będą w stanie łatwo przyswajać serwowane im pożywienie.
Stymulator wzrostu korzeni – zdrowe, duże korzenie oznaczają większe owoce
Często pomija się złożoność i integralność strefy korzeniowej, ponieważ widzimy tylko to, co znajduje się nad podłożem uprawowym. Gdy zajrzymy nieco głębiej, zauważymy sieć włośników i pożytecznych bakterii współpracujących ze sobą w symbiotycznej relacji. Duża strefa korzeniowa pozwala na karmienie rośliny z maksymalną wydajnością. Rolą pożytecznych bakterii jest rozkładanie składników odżywczych w pożywce i rozkładanie pokarmu na mniejsze chelatowane białka. Na rynku dostępne są różnorodne stymulatory wzrostu korzeni zarówno sztuczne, jak i naturalne. Wodorosty mogą być doskonałym składnikiem odżywczym do uzyskania dużych korzeni, ponieważ zawierają cytokininy i naturalne regulatory wzrostu. Z technicznej strony doskonałym sposobem na umożliwienie lepszego oddychania strefy korzeniowej są doniczki filcowe. Korzenie będą się w nich naturalnie przycinać, a to pozwoli na dalszy ich rozrost i zwiększenie całkowite bryły korzeniowej.
Trenowanie roślin – sposób na maksymalizację plonów
Istnieją różne techniki trenowania roślin, ale jednym z prostszych i bezpiecznym dla roślin jest tak zwany LST – Low Stress Training, czyli technika niskiego stresu. Polega ona na tym, że gdy roślina ma ok. 4-5 pięter liści delikatnie ją naginamy do pozycji poziomej i za pomocą sznurka mocujemy tak, aby w tej pozycji pozostała. W ten sposób wysyłamy informacje do naszej rośliny, że jej główny szczyt znalazł się daleko od źródła światła, a ta zareaguje produkcją kilku dodatkowych szczytów, z których oczywiście uzyskamy dodatkowe owoce.
Podsumowując, jako hodowcy indoor lub outdoor, musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Wszystkie są tak samo ważne, a zaniedbanie choćby jednej może spowodować problem w całym ogrodzie. Utrzymujmy dobrze zbilansowaną najlepiej organiczną pożywkę, a nasze rośliny będą tak zdrowe, jak to tylko możliwe.