SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
PEŁNY PROFESJONALIZM OD 1999 ROKU
do kasy suma: 0,00 zł
}
PRODUKTY
Producenci

KONTAKT

Sprzedaż detaliczna
:

Tel/Faks: +48 12 413-23-36
Mobile: +48 503-012-027

Instagram: hemp_pl
Skype: HEMP.pl_vf
hemp@hemp.pl
 
Hurtownia:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
hurt@hemp.pl
Skype: hemp.pl_Hurt

Reklamacje i zwroty:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
reklamacje@hemp.pl
 
Sprzedaż zagraniczna:
 
NASZ SKLEP STACJONARNY:
 
Kraków
HEMP.PL (z tyłu budynku)
ul.Makuszyńskiego 22A

31-752 Kraków
Telefon: +48 12 413-23-36
Mobile/WhatsApp: +48 503-012-027

E-mail: krakow@hemp.pl
pon.-pt. 8:00 - 17:00
sobota: NIECZYNNE
 
UWAGA
Sklep w Radomiu / Wielogórze
został na stałe zamknięty.

Zapraszamy na zakupy do Krakowa
lub do skorzystania ze sklepu internetowego.

Lampy HPS i MH

Oświetlenie – najważniejsza rzecz w uprawie domowej. 

Pierwszy rodzajem są lampy wyładowcze, z ang. High Intensity Discharge (HID). Nazwa może nieco zmylić, ale to właśnie do tej grupy należą lampy sodowe (HPS) i lampy MH. Są to tradycyjne źródła światła w uprawie roślin. Lampy te działają na zasadzie prowadzenie elektryczności przez komory gazowe wewnątrz lampy. Ich tradycyjnym zadaniem jest dostarczanie światła na zewnątrz pomieszczeń. Są one w naszym życiu od dziesiątek lat, między innymi to one rozświetlają ulice w nocy. Niektórzy wieszczą ich koniec z uwagi na koszty eksploatacji w stosunku do lamp LED, jednak jest to jeszcze daleka śpiewka i minie, co najmniej kilka lat.

Lampy dla początkującego hodowcy 

Zaczynając swoją przygodę z lampami HID warto pamiętać o głównym podziale ze względu na zastosowanie. Lampy HPS (sodowe), są to lampy przeznaczone na fazę kwitnienia roślin, chociaż niektórzy ogrodnicy wykorzystują je również do fazy wegetatywnej. Lampa MH (metalohalogenkowa) jest typową lampą na fazę wegetatywną (wzrostu). Zaraz, zaraz – to nie można stosować jednej na dwie fazy? Odpowiedz brzmi można, chociaż nie powinno się, jeżeli zależy nam na większych zbiorach. Powód jest prosty, lampa HPS posiada około 5-6% emisji w zakresie światła niebieskiego, w przypadku lamp MH używanych podczas wzrostu wegetatywnego wartość ta wynosi zazwyczaj powyżej 20%.

[product id="20469, 20474, 20852"]

Najpopularniejsze lampy – oświetlenie hodowli 

Obecnie na rynku głównymi producentami tych dwóch typów lamp są firmy takie jak: Osram, Sunmaster, Gib Lighting, Elektrox, Phytolite. Wartą uwagi jest szczególnie oferta tej ostatniej firmy. W swojej ofercie posiada ona 3 serie, w każdej do wyboru 3 opcje mocy tj. 250W, 400W oraz 600W. Seria GROW-BLOOM EXTREME (HPS) preferowana jest dla zaawansowanych użytkowników, którzy chcą uzyskać maksymalną wydajność przy normalnym zużyciu energii. Według producenta jest to lampa posiadająca spektrum odpowiednie dla obydwu faz, wegetatywnej jak i kwitnienia. BLOOM SPECTRUM (HPS) seria na fazę kwitnienia oraz GROW SPECTRUM (MH) seria na fazę wegetatywną.

[product id="20461, 20467, 20472"]

Nadmienię również, że firma Gib Lighting również nie próżnuje, co doskonale pokazuje najnowsza seria GIB ADVANCED z ich stajni. Są to lampy MH o temperaturze barwy na poziomie 8000K oraz wysoką wydajność świetlną jak i PAR w zależności od mocy.

Osobiście swoją przygodę z uprawą indoor rozpoczynałem od właśnie tych dwóch typów lamp, mogę śmiało powiedzieć, że raczej większość ogrodników od tego zaczynała. W celu złożenie zestawu potrzebujemy balast, reflektor oraz same lampy. Jeden metr kwadratowy wymaga lampy o mocy, co najmniej 400W na pokrycie obszaru; pamiętając o dodatku 10% straty z balastu. Patrząc na to całkowite zużycie energii elektrycznej będzie w okolicach 440W na godzinę. HID mają stosunek energii elektrycznej przekształcanej w światło wynoszący około 11%, do 13% u dobrych producentów. Oznacza to, że w najlepszym razie otrzymasz 50W światła w jednym metrze kwadratowym pod namiotem uprawowym. Niestety przy okazji można również uzyskać 350W ciepła wytwarzanego przez lampę, a przez to w namiocie temperatura może podskoczyć o 10°C w stosunku do temperatury otoczenia. Problem ten oczywiście można zniwelować poprzez zastosowanie odbłyśnika cooltube. Wykorzystujemy jest do zasysania ciepła z lampy i uwalniania go na zewnątrz namiotu. Oczywiście istnieją dodatkowe sposoby na zmniejszenie temperatury jak choćby ustawienie pracy lampy na godziny nocne, kiedy to temperatura otoczenia jest mniejsza.

[product id="20541, 22492, 22849"]

Lampy HPS i MH – o czym należy pamiętać?

Korzystając z lamp HPS jak i MH, należy pamiętać o kliku ważnych rzeczach dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim mówimy tutaj o zagrożeniu pożarowym, musimy pamiętać o tym, że ze względu na ciepło promieniowania wytwarzanego przez lampy hodowca musi mieć minimum 40cm odległości między lampą, a roślinami. W namiocie uprawowym o wysokości wynoszącej 2m, trzeba ograniczyć wzrost rośliny na krótszy niż 1,40m, aby uniknąć tak zwanego stresu cieplnego u roślin. Nie warto też ryzykować i dobrze jest usuwać na bieżąco różnego rodzaju odpadki takie jak np. suche liście.

Lampy HPS są generalnie najbardziej efektywnym źródłem światła dla roślin. Wytwarzają one około 30 % więcej światła niż wydajne świetlówki kompaktowe. Jednakże nowoczesne ich modele o wysokich mocach mogą uzyskać podobna sprawność przy jednoczesnym lepszym spektrum światła od lamp HPS. Jedna 1000 watowa lampa może efektywnie oświetlać ogród o wymiarach 1,2x1,2x1,5 metra. Będziecie mieli wtedy około 60 wat na stopę kwadratową i dostarczycie swoim roślinom około 130 000 lumenów. Inne rośliny mogą wymagać nawet nieco mniej światła.

Zasilacze do lamp HPS i MH

Ich inna nazwa to układy zapłonowe, balast, ballast, statecznik do hps. Są one niezbędnym wyposażeniem, jeżeli chcemy uruchomić lampę HPS czy MH. Układy te możemy podzielić na balast magnetyczny oraz balast elektroniczny. Różnią się one głównie ceną na korzyść magnetycznego oraz mniejszą wagą i mniejszą temperaturą w namiocie na korzyść tego drugiego. Pionierami w tej dziedzinie sprzętu są Gib Lighting, Elektrox, G-Systems oraz Lumatek. Z czystym sumieniem mogę polecić serię NXE od Gib, gdzie mamy do wyboru 4 modele (250W, 400W, 600W, 1000W) każdy z 4 stopniową regulacją mocy. Taki balast jest cichy i lekki, nie nagrzewa się, o wiele mniej zużywa prądu, zapewnia większą wydajność świetlną żarówki (do 27% + 10%DIM). Dodatkowo pozwala na oszczędzanie prądu podczas fazy wzrostu, a producent udziela na całość 5 lat gwarancji. Jeżeli jednak macie ograniczone fundusze pomyślcie nad opcją zasilaczy magnetycznych o przekroju mocy od 100W do 1000W.

[product id="21665, 22860, 23997"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium