SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
PEŁNY PROFESJONALIZM OD 1999 ROKU
do kasy suma: 0,00 zł
}
PRODUKTY
Producenci

KONTAKT

Sprzedaż detaliczna
:

Tel/Faks: +48 12 413-23-36
Mobile: +48 503-012-027

Instagram: hemp_pl
Skype: HEMP.pl_vf
hemp@hemp.pl
 
Hurtownia:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
hurt@hemp.pl
Skype: hemp.pl_Hurt

Reklamacje i zwroty:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
reklamacje@hemp.pl
 
Sprzedaż zagraniczna:
 
NASZ SKLEP STACJONARNY:
 
Kraków
HEMP.PL (z tyłu budynku)
ul.Makuszyńskiego 22A

31-752 Kraków
Telefon: +48 12 413-23-36
Mobile/WhatsApp: +48 503-012-027

E-mail: krakow@hemp.pl
pon.-pt. 8:00 - 17:00
sobota: NIECZYNNE
 
UWAGA
Sklep w Radomiu / Wielogórze
został na stałe zamknięty.

Zapraszamy na zakupy do Krakowa
lub do skorzystania ze sklepu internetowego.

Hydroponika

W GrowShop hemp.pl znajdziesz najlepszy sprzęt i nawozy do hydroponiki. Jesteśmy bezpośrednim dystrybutorem wielu znanych firm. Instrukcja jak uprawiać w hydroponice. Znajdziesz tutaj min. opisy systemów hydroponicznych i podstawy uprawy hydroponicznej.

PONIŻSZE ARTYKUŁY I TŁUMACZENIA SĄ WŁASNOŚCIĄ FIRMY VF - MOŻNA JE KOPIOWAĆ I WYKORZYSTYWAĆ WYŁĄCZNIE PO PODANIU ŻRÓDŁA POCHODZENIA - www.hemp.pl

Link do filmów GHE: HYDROPONIKA , GHE

Podstawy hydroponiki 

Uprawa w hydroponice jest to rodzaj uprawy roślin w kulturze wodnej. Jest to uprawa bez ziemi, została ona zastąpiona materiałem mineralnym, który jest obojętny chemicznie i nie ma wpływu na rozwój rośliny, służy tylko to utwierdzenia korzeni. Rośliny aby prawidłowo się rozwijać pobierają sole mineralne rozpuszczone w wodze. W uprawie hydroponicznej roztwór wodny (pożywka) jest dostarczany bezpośrednio do środowiska korzeni, dlatego żadne trwałe podłoże nie jest potrzebne. W hydroponice można uprawiać praktycznie wszystkie rodzaje roślin, ponieważ zapewnia ona wszystko co jest im potrzebne do życia. Uprawa hydroponiczna obejmuje wszystkie rodzaje bez glebowej uprawy roślin.

Dlaczego warto uprawiać w hydroponice ?

Uprawa w hydroponice może na pierwszy rzut oka wydać trochę skomplikowana, ale to tylko pozory, okazuje się, że jest bardzo prosta i ma liczne zalety. Podstawową zaletą jest to, że rośliny uprawiane w hydroponice rosną i dojrzewają o wiele szybciej od roślin uprawianych w ziemi, dzieje się tak ponieważ roztwór wodny jest dostarczany bezpośrednio do środowiska korzeni. Intensywny wzrost jest spowodowany tym, że rozwój systemu korzeniowego jest o wiele szybszy niż w tradycyjnej uprawie. Rośliny rosną szybko, są zdrowe, mocne oraz bardziej odporne na szkodniki i choroby. Wraz z wyeliminowaniem tradycyjnej ziemi, unikamy możliwości przeniesienia wraz z ziemią szkodników i chorób roślin. Rośliny są wolne od szkodników i chorób doglebowych. Dzięki sterylności podłoża unikamy również rozwoju grzybów i szkodliwych bakterii.

Automatyczny system nawadniania 

Bardzo wygodną rzeczą jest automatyczny system nawadniania, który możemy zaprogramować według naszych potrzeb. Nawadnianie odbywa się cyklicznie, możemy wyregulować w jakich odstępach czasu oraz jak długo ma trwać podlewanie. Pomoże nam w tym bardzo przydatne urządzenie – przełącznik czasowy (timer). Rośliny mają dostarczane wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. W łatwy sposób możemy ustalić poziom nawożenia i nie potrzebujemy ziemi do uprawy roślin.

Hodowla bez przesadzania – hydroponika

Kolejną korzystną cechą uprawy w hydroponice jest to, że nigdy nie ma konieczności przesadzenia roślin. Dobrze ukorzenione rośliny mogą rosnąc w systemie hydroponicznym nawet kilka lat. Zaletą uprawy hydroponicznej jest maksymalna trwałość, czystość i stabilność podłoża, ponadto precyzyjne podlewanie zgodnie ze wskazaniami mierników wilgotności oraz stosowanie pożywek powoduje wieloletnią dobrą kondycję roślin. W hydroponice możemy uprawiać praktycznie wszystkie rodzaje kwiatów, owoców, warzyw, ziół oraz roślin ozdobnych. Pojemniki do uprawy mogą być dowolnej wielkości, kształtu, koloru oraz materiału.
Uprawa w hydroponice jest dużo bardziej czysta i sterylna niż tradycyjna uprawa w glebie. Jest przyjazna osobom alergicznym.
W hydroponice można uprawiać bardzo duże rośliny, nawet przy użyciu doniczki niewielkich rozmiarów. Mogą one utrzymywać się w systemach hydroponicznych przez wiele lat.

Nawożenie w systemie hydroponicznym 

W glebie znajdują się sole mineralne, które podczas podlewania rozpuszczają się i są pobierane przez roślinę. W uprawie hydroponicznej podłoże jest obojętne chemicznie, nie ma żadnego wpływu na rozwój roślin.
Woda, którą podlewamy rośliny też nie zawiera żadnych substancji odżywczych (najlepsza jest woda destylowana, lub demineralizowana tzw.osmotyczna), dlatego bardzo ważne jest aby zawsze stosować nawozy. Zalecane są nawozy płynne, które należy rozpuścić w wodzie i dokładnie wymieszać. Roztwór wodny powinien odstać ok. 12-24 h w otwartym pojemniku zanim zaczniemy go stosować w naszym systemie hydroponicznym. Robi się to w celu odparowania niepotrzebnych i szkodliwych substancji, np. Chloru ktory jest dodawany do wody kranowej. Bardzo ważnym jest aby nawozy stosować zgodnie z dołączoną do nich instrukcją. Jeżeli producent nawozów nie zaleca inaczej to w przypadku młodych, dopiero co ukorzenionych roślin powinno się zastosować połowę zalecanej dawki. Należy pamiętać, że nawozy mogą przyjmować tylko ukorzenione rośliny ponieważ stężenie pożywki może być za mocne dla sadzonek, które dopiero tworzą swój system korzeniowy.

Nawozy – kiedy i jak je stosować ?

Gdy zaczynamy uprawę z nasion nawozy powinno się zacząć stosować po ok. 10-14 dniach życia rośliny. Nie należy dodawać nawozów gdy roślina jest w fazie rozwoju z nasiona, ponieważ nie ma ona jeszcze rozwiniętego systemu korzeniowego, oraz zielone partie rośliny nie są wystarczająco rozwinięte aby przyjąć pożywkę. Nawóz w tym stadium może zabić naszą roślinę.
Zanim zaczniemy stosować jakikolwiek nawóz, musimy się koniecznie upewnić, czy jest to nawóz, który można stosować w hydroponice. Normalne nawozy przeznaczone do uprawy roślin w glebie nie nadają się do uprawy w hydroponice ponieważ za bardzo zmieniają pH roztworu wodnego a bardzo ważnym jest aby utrzymać je na stałym poziomie – ma to ogromny wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój roślin.

[product id="23192, 19312, 22597"]

Gospodarka wodna – system hydroponiczny

Jak już wiemy, uprawa hydroponiczna, to w skrócie uprawa w wodzie. W połączeniu z odpowiednimi nawozami pozwala nam ona uzyskać wspaniałe rezultaty, żeby to nam się jednak udało musimy odpowiednio zadbać o utrzymanie gospodarki wodnej w naszym systemie hydroponicznym na stałym poziomie.Podstawowym czynnikiem udanej uprawy jest utrzymanie współczynnika pH roztworu wodnego na stałym poziomie. Optymalne pH roztworu dla upraw w hydroponice waha się w granicach pH 5.5-6.5 i nie powinno się przekraczać tego poziomu. Najlepiej jakby nasze pH udało się utrzymać na poziomie ok. 5.8. Należy tak często jak to możliwe sprawdzać poziom pH, jeśli zauważymy zmiany należy jak najszybciej doprowadzić je do normy. W tym celu możemy zastosować produkty ogólnie nazywane: pH+plus, który podnosi poziom pH roztworu i pH-minus, który obniża poziom naszego pH.
Nawet po doprowadzeniu pH do odpowiedniego poziomu i tak należy na bieżąco je sprawdzać ponieważ jego poziom może ulec zmianom po kilku dniach.
Więcej o wodzie i regulacji pH znajdziesz w dziale: Regulacja pH, info

Jaką wodę stosować w systemie hydroponicznym?

Kolejną ważną sprawą jest woda, jaką stosujemy w naszym systemie hydroponicznym. Zwykła woda z kranu może być stosowana w uprawach hydro, ale musi to być ona koniecznie odstana, minimum 48h, ten czas jest potrzebny aby utlenił się zawarty w niej chlor, który ujemnie wpływa na zdrowie roślin. Woda z kranu, nawet odstana, ma współczynnik pH na poziomie ok. pH 7.5 - 8,0. Jest ono stanowczo za wysokie dla upraw w wodzie, w tym wypadku koniecznie trzeba użyć produktu obniżającego pH naszego roztworu. Aby uniknąć problemów i komplikacji zaleca się używać wody destylowanej, która jest wolna od jakichkolwiek związków i soli mineralnych, posiada ona pH ok. 7.0, po dodaniu nawozów do hydroponiki powinno ono obniżyć się do odpowiedniego poziomu. Jeżeli jednak tak się nie stanie, musimy sami obniżyć pH naszego roztworu. Należy również pamiętać aby utrzymać temperaturę wody na poziomie temperatury pokojowej. Woda nie powinna być za zimna ani za gorąca. Najlepiej utrzymywać temperaturę w granicach 20-25°C . Optymalne warunki to ok. 23°C.

Przygotowanie wody do systemy hydroponicznego 

Roztwór wodny nie powinien mieć dostępu do światła, najlepiej jeżeli pojemnik, w którym znajduję się roztwór wodny jest wykonany z materiału nie przepuszczającego światła. Bezpośredni kontakt wody ze światłem może spowodować rozwój glonów. Dlatego należy upewnić się czy jest zachowana odpowiednia temperatura i czy woda nie ma dostępu do światła, w tedy możemy być spokojni bo nie zagraża nam rozwój glonów. Roztwór wodny w naszym zbiorniku powinien być systematycznie wymieniany – średnio co tydzień lub dwa (czasami wystarcza raz w miesiącu). Jest to konieczne aby nasze rośliny zawsze dostawały świeże, potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki mineralne. Zawartość składników odżywczych możesz mierzyc przyrządem nazywanym EC-metrem. EC roztworu powinno wynosić około 1,2 do 1,6-2,0 (w zależności od producenta nawozów i zapotrzebowania rośliny), z czego zawsze na początku uprawy 1,2 i powinno wzrastać z biegiem czasu (pod koniec uprawy tzn. 3 ostatnie tygodnie może znowy spadać) . Jeżeli korzystasz z profesjonalnych nawozów i tabel dawkowania tych nawozów to nie musisz się martwić o poziom EC tylko systematycznie wymieniać roztwór.

Po skończonej uprawie należy przepłukać cały system czystą wodą, lub specjalnym środkiem do czyszczącym, przeznaczonym do hydroponiki. Jednakże na końcu zawsze trzeba przepłukać system wodą. Dzięki temu będzie w pełni sprawny i gotowy do następnej uprawy.

[product id="20990, 20429, 21503"]

Rodzaje uprawy hydroponicznej

a. Uprawa w doniczkach - metoda nie zmechanizowana.

Na początek zapoznamy się z najprostszą metodą. Jest to tak zwana, metoda nie zmechanizowana. Rośliny uprawia się w specjalnych doniczkach, które składają się z donicy zewnętrznej (naczynie to musi być wykonane z materiału nie przepuszczającego wody) i wewnętrznej (jest to specjalny wkład do hydroponiki). Doniczka zewnętrzna powinna być nieprzezroczysta, ponieważ kontakt roztworu wodnego ze światłem może spowodować rozwój glonów. Doniczka wewnętrzna powinna mieć o kilka centymetrów mniejszą średnice od zewnętrznej. Wkład hydroponiczny wypełniony jest granulatem ceramicznym, dzięki temu tworzą się przestrzenie powietrzne miedzy korzeniami co zapewnia odpowiednią ilość tlenu. Pojemnik wewnętrzny może być wykonany z tworzywa sztucznego. Musi mieć otwory przepuszczające wodę i pozwalające przerastać się korzeniom rośliny, jednak na tyle małe, aby nie wysypywał się przez nie granulat, w którym umieścimy roślinę. W zewnętrznej donicy znajduje się roztwór wodny z pożywką, korzenie które wydostają się przez specjalne otwory wkładu są zanurzone bezpośrednio w pożywce. Poziom wody możemy kontrolować dzięki specjalnym wskaźnikom, które umieszczone są w doniczce wewnętrznej.. Podstawowym plusem tego rodzaju uprawy jest możliwość rzadszego podlewania roślin. W ten sposób najlepiej uprawiać rośliny lubiące dużo wilgoci, metodę tą można jednak zastosować w zasadzie do uprawy wszystkich roślin domowych.

Podłoże, które należy zastosować to granulat ceramiczny. Mogą to być np. kamyczki lawy lub gliny. Najlepszy jest jednak specjalny granulat wypełniający do upraw hydroponicznych. Zaleca się stopniowanie wielkości granulatu w zależności od wielkości rośliny którą potem przekłada się razem z całym wkładem hydroponicznym do kolejnego większego wkładu i zasypuje się o stopień większym granulatem ceramicznym – wpływa to dobrze na rowijający się z wiekiem system korzeniowy rośliny. Po skończonej uprawie wkłady i granulat ceramiczny należy dokladnie umyć i oczyścić z szczątków korzeni aby nadawały się do ponownego wykorzystania.

Wielką zaletą tego rodzaju uprawy jest to, że nie potrzebujemy żadnych specjalnych systemów nawadniających i specjalnych pomieszczeń. Rośliny uprawiane w tym systemie podlewane są ręcznie i nie zajmują dużo miejsca. Jest bardzo duży wybór doniczek z przeróżnych tworzyw, rośliny wyglądają bardzo estetycznie i można je postawić w każdym miejscu: w naszym mieszkaniu, biurze, tarasie czy nawet ogrodzie.

b. Uprawa w tzw. Bubbler’ach

Bubbler jest to słowo pochodzące z angielskiego, oznacza to specjalny pojemnik do uprawy hydroponicznej, wyposażony w pompkę natleniającą wodę. Jest to jeden z prostszych rodzajów uprawy hydroponicznej, cały system jest bardzo prosty do zbudowania, stosunkowo tani i przeznaczony do uprawy tylko jednej rośliny, podobnie jak uprawa z doniczkach. Bubbler składa się z dużego pojemnika (może to być duże plastikowe wiadro z pokrywą), z koszyczka (wkładu hydroponicznego), pompy, która pompuje powietrze, oraz specjalnych kamieni, które produkują bąbelki. W pokrywie pojemnika należy wyciąć otwór, w którym montujemy mały plastikowy koszyczek. Średnica otworu powinna być trochę mniejsza niż średnica koszyczka aby nie wpadł do środka. Koszyczek należy wypełnić granulatem ceramicznym, służy on tylko do utrzymania rośliny. Pojemnik należy wypełnić roztworem wodnym, mniej więcej do polowy koszyczka. Na dnie pojemnika musi znajdować się specjalny kamień produkujący bąbelki, podłączony do pompki. Kamień może być jeden lub więcej, w zależności od tego jaką pompką dysponujemy. Zapewnia to odpowiednie napowietrzenie systemu korzeniowego. W przypadku gdy byśmy nie zastosowali kamienia napowietrzającego, nasze korzenie zgniły by po kilku dniach. W tym wypadku, tak jak w innych rodzajach uprawy hydroponicznej należy zawsze stosować nawozy do hydroponiki zgodnie z dołączoną do nich instrukcją. Roztwór wodny powinien być wymieniany średnio co tydzień lub dwa, aby rośliny zawsze dostawały świeże składniki odżywcze. Należy pamiętać aby światło nie dostawało się do roztworu wodnego. Główną zaletą uprawy w Bubbler’ach jest to że rośliny rosną bardzo szybko, ponieważ system korzeniowy jest również bardzo szybko się rozwija. Cała powierzchnia korzeni jest zanurzona w pożywce, dzięki odpowiedniemu napowietrzeniu roślina pobiera tyle substancji odżywczych ile jej potrzeba. Jest to bardzo wygodny rodzaj uprawy roślin, nie potrzebuje dużo miejsca, tyle co rozbudowane systemy hydroponiczne, jest o wiele bardziej czysta niż uprawa w ziemi.

c. Profesjonalne systemy hydroponiczne

Systemy hydroponiczne mogą być stosowane zarówno do upraw domowych, jak i do większych przemysłowych upraw. Najbardziej znane systemy z tej grupy to min. Ebb & Flood, NTF i Wilma. Można w nich uprawiać kilka roślin jednocześnie a gdy nastawiamy się na komercyjną uprawę i połączymy kilka systemów ze sobą możemy uprawiać kilkadziesiąt a nawet kilkaset roślin.

Systemy te składają się ze specjalnego stołu/pojemnika do uprawy roślin, zbiornika, w którym znajduje się roztwór wodny, oraz systemu rozprowadzającego wodę. Możemy kupić cały gotowy system, lub złożyć go z osobno dokupowanych części. Wbrew pozorom jest on bardzo prosty do zmontowania.

Nawadnianie w systemach hydroponicznych odbywa się automatycznie. Dzięki specjalnym przełącznikom czasowym ustawiamy jak często ma się odbywać podlewanie oraz jak długo ma trwać. Roztwór wodny jest doprowadzany specjalnymi wężami do pojemnika, w którym znajdują się rośliny, po czym gdy rośliny zostaną dostatecznie nawodnione, roztwór jest odprowadzany z powrotem do zbiornika. Nawadnianie może odbywać się przez napełnienie całego pojemnika wodą (na pewien czas i do pewnego poziomu) lub woda może być doprowadzana specjalnymi kanalikami do każdej rośliny osobno. Zależy to od tego jakim systemem nawadniającym dysponujemy, oraz jakiego podłoża używamy. Sami musimy wybrać odpowiednie warunki podlewania, w zależności od roślin jakie uprawiamy. Po zmontowaniu systemu zawsze należy się upewnić czy nie ma żadnych przecieków, i czy żaden z kanalików nie jest zatkany. Jest to bardzo ważne aby nasz system funkcjonował prawidłowo.

Zaleca się aby w takich systemach hydroponicznych używać wodę destylowaną i sprawdzać pH tak często jak to możliwe.

Należy stosować nawozy przeznaczone do uprawy hydroponicznej, w stężeniu zalecanym na dołączonej ulotce. Roztwór wodny powinien być wymieniany na nowy co tydzień lub dwa. Trzeba pamiętać aby ograniczyć dostęp światła do roztworu wodnego. Najlepiej gdy zbiornik na wodę będzie wykonany z materiału nieprzepuszczającego światła i będzie znajdował się pod pojemnikiem, w którym są rośliny.

Podłoże jakie możemy stosować jest zależne od rodzaju naszego systemu. Jeśli używamy system, w którym napełnia się cały pojemnik możemy wypełnić go granulatem ceramicznym, a jeżeli używamy systemu, w którym roztwór wodny jest doprowadzany osobno do każdej rośliny, najlepszym podłożem będzie wełna mineralna np. Grodan.

Systemy hydroponiczne są bardzo wygodne, ponieważ cykliczne nawadnianie jest w pełni zautomatyzowane. Jedyne co musimy robić to sprawdzać poziom pH, wymieniać roztwór wodny, obserwować czy nasz system działa poprawnie oraz czy nasze rośliny są w dobrej kondycji i czy nie zaatakowały ich żadne szkodniki lub choroby.

WeedTime

DUTCH POT SYSTEM

DutchPot łączy unikalne właściwości systemów AeroFlo z prostotą systemów WaterFarm.

Występują dwa rodzaje systemów DutchPot:
Wersja Hydro (uprawa w granulacie) dla początkujących i profesjonalistów.
Wersja Aero (uprawa Aero lub w granulacie) zbliżony system podawania odżywki do AeroFlo. Zalecany czas pracy systemu Aero: 24 h / d.

Systemy Dutch Pot są przyjazne dla użytkownika, i godne zaufania.

• Każde naczynie jest irygowane indywidualnie, pozwalając użytkownikowi zadbać o każdą roślinę. Możesz bez szkody dla pozostałych pojemników z roślinami modyfikować, zbierać i przesadzać wybrane rośliny.
• Można bez kłopotu przkształcić Hydro DP w Aero DP i na odwrót.
(Jeżeli posiadasz DP Aero to możesz je przekształcić w DP Hydro bez dodatkowych kosztów, jeżeli posiadasz DP Hydro to potrzebujesz dokupić przystwkę aby przekształcić je w DP Aero) Ta elastyczność daje dużą korzyść, w przypadku niemożliwości ustawienia stałej temperatury otoczenia. Podczas gorących dni możesz pracować z Hydro DP i granulatem ceramicznym, by ochronić korzenie. Przekształcasz go w Aero DP jak tylko temperatury zaczynają spadać.
• Te systemy są rozszerzalne, od kilku pojemników (1 m2 pod jedną lampą) aż do profesjonalnych, dużych instalacji .

Wersje DP istnieją w 2 wielkościach, 1 i 2 m2 i mieszczą od 12 do 60 roślin (1 m2) lub do 120 roślin (2 m2).

AERO FLO SYSTEM – "Wspaniała, natleniona hydroponika ”

Legendarny wzrost i efekty są znakami AeroFlo System z General Hydroponics . Niezliczeni hodowcy, naukowcy i badacze na świecie zgodnie twierdzą, że żaden inny system hydroponiczny (Aeroponiczny) nie zapewnia tak szybkiego tempa wzrostu i wydajnych zbiorów. AeroFlo rozpyla roztwór odżywczy bezpośrednio na korzenie, dostarczając tlen, wodę i substancje odżywcze w idealnych proporcjach. Metoda tworzenia środowiska wokół korzenia prześciga to co spotykamy w naturze. Ten system zapewnia silniejsze rośliny, jak również zwiększa i przyspiesza produkcję.


Przeznaczony głównie do specjalistycznych upraw przemysłowych, AeroFlo jest bezkonkurencyjny i pozwala zmaksymalizować produkcję poprzez przyspieszenie cyklu uprawy oraz przez zapewnienie zwiększonej wydajności z danej powierzchni.

Od ponad 15 lat naukowcy z NASA używają AeroFloSystem i nawozów Flora-Series w ich badaniach uprawy roślin w przestrzeni kosmicznej.

AeroFlo jest wysokiej jakości technologią dostosowaną do naszych codziennych potrzeb.

Utrzymuje doskonały poziom tlenu w roztworze odżywczym i pozwala wyprodukować najwyższej jakości produkty. Może zostać użyty jako propagator-ukorzeniacz oraz system docelowy, dając ogromną korzyść eliminowania uszkodzeń powstających przy przenoszeniu ukorzenionych szczepek, oszczędzając Twój cenny czas pracy oraz wydatki na dodatkowe urządzenia ukorzeniające. W związku z tym zapewnia ulepszenie/przyspieszenie cykli produkcyjnych.

AeroFloSystem jest modyfikowalny i rozszerzalny.

Jest kilka różnych wymiarów, dostosowanych do różnych pomieszczeń:
AF 10, 14, 20, może zostać umieszczony na balkonie, przy oknie, lub w growboxie.
AF 60, z głębokim zbiornikiem, pasuje świetnie do szklarni.
AF 28 i AF z serii "B ” są niskie (32 cm) i nadają się doskonale do niskich pomieszczeń, takich jak: poddasza, tunele, lub do ułożenia na stołach.
AeroFlo ma możliwość rozbudowy, od kilku aż do setek roslin.

BY CHRONIĆ NASZĄ PLANETĘ, CZĘŚCI SYSTEMÓW HYDROPONICZNYCH GENERAL HYDROPONICS SĄ PRODUKOWANE Z MATERIAŁÓW POCHODZĄCYCH Z RECYCLINGU. SĄ TO NIEZWYKLE WYTRZYMAŁE TWORZYWA, ODPORNE NA PROMIENIOWANIE UV, ZAWIERAJĄCE LEKKĄ BARIERĘ POWSTRZYMUJĄCĄ GLONY OD ROŚNIĘCIA WEWNĄTRZ ZBIORNIKÓW.

[product id="20158, 20160, 20162"]

AQUA, WATER - FARM

AquaFarm ( WaterFarm ) to jeden z pierwszych i najefektywniejszych systemów hydroponicznych. Został zaprojektowany przez L. Brooke, założyciela General Hydroponics. Od 1975, tysiące tych nadzwyczajnych systemów zostały sprzedane na całym świecie, przynosząc ich właścicielom satysfakcję i tysiące pięknych, zdrowych roślin.

AquaFarm (WaterFarm) jest niezawodny, łatwy w użyciu i niedrogi.
Rośliny są uprawiane w pojemniku napełnionym granulatem ceramicznym. Pojemnik jest zawieszony ponad zbiornikiem napełnionym wodą wraz z nawozami (tzw.roztworem odżywczym). Pompa powietrzna kieruje roztwór w górę, gdzie substancja odżywcza jest dostarczana bezpośrednio do podłoża – granulatu ceramicznego.
Pompa ta natlenia roztwór odżywczy i stale kąpie korzenie, pobudzając roślinę do efektywniejszego wzrostu. W systemie takim można uprawiać kilka średnich, kilkanaście małych roślin lub jedną bardzo dużą (w zależności od gatunku rośliny oraz od modelu systemu ).

Ważna informacja dla użytkowników.
Seria tych modułów (Water,Aqua-Farm) może zostać połączona razem z Controlerem dostarczającym automatycznie roztwór odżywczy do wszystkich modułów.
Controler jest bardzo prosty :
pojemnik z zaworem pływakowym jest połączony z wieloma modułami Water lub Aqua-Farm. Zbiornik Controlera napełniamy wodą z nawozami.
Roztwór odżywczy w modułach paruje oraz jest wchłaniany przez rośliny, zawór pływakowy w Controlerze otwiera się automatycznie jeżeli poziom roztworu w modułach jest zbyt niski, w ten sposób nasze rośliny otrzymują porcję świeżej substancji odżywczej.
Taki system automatycznie utrzymuje idealny poziom substancji odżywczej we wszystkich sprzężonych częściach. Jest to prosty, godny zaufania i niedrogi sposób na powiększanie swojego systemu hydroponicznego.
Controler łączy 4-10 modułów (WaterFam, AquaFarm)

WaterFarm różni się od AquaFarm wielkością powierzchni uprawnej oraz pojemnością zbiornika.

BY CHRONIĆ NASZĄ PLANETĘ, CZĘŚCI SYSTEMÓW HYDROPONICZNYCH GENERAL HYDROPONICS SĄ PRODUKOWANE Z MATERIAŁÓW POCHODZĄCYCH Z RECYCLINGU. SĄ TO NIEZWYKLE WYTRZYMAŁE TWORZYWA, ODPORNE NA PROMIENIOWANIE UV, ZAWIERAJĄCE LEKKĄ BARIERĘ POWSTRZYMUJĄCĄ GLONY OD ROŚNIĘCIA WEWNĄTRZ ZBIORNIKÓW.

SYSTEM HYDROPONICZNY WILMA

W systemie Wilma istnieje kilka możliwości uprawy roślin.


1. Uprawa w doniczkach
W pojemniku przeznaczonym do uprawy ustawiamy równolegle po dwóch stronach doniczki, które należy napełnić granulatem ceramicznym. Do każdej doniczki osobno montujemy wężyk doprowadzający roztwór wodny. Przy uprawie w doniczkach należy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Przy 10 doniczkach (ok. 6-cio litrowych) w zbiorniku powinno znajdować się ok. 60 litrów roztworu wodnego a przy 8 doniczkach (ok. 10-11 litr.) ok. 70l roztworu.
Można (i jest to bardzo wygodne) zasypać całą tacę systemu Wilma granulatem ceramicznym - w ten sposób otrzymujemy jedną dużą donicę na wiele roślin.

2. Uprawa w kostkach wełny mineralnej
Uprawę w doniczkach można zastąpić kostkami lub matami z wełny mineralnej. Należy ułożyć je na dnie pojemnika. Do każdej kostki osobno montujemy wężyk doprowadzający roztwór wodny.

3. Uprawa w substracie kokosowym
W systemie Wilma można również uprawiać rośliny w specjalnych matach zawierających podłoże z włókien kokosowych. Maty kokosowe należy ułożyć na dnie pojemnika. Na dolnej części maty należy zrobić nacięcia, którymi będzie spływać woda. W górnej części wycinamy otwory, w które włożymy nasze sadzonki(mogą być w kostkach wełny mineralnej lub w małych koszyczkach). Do każdej sadzonki osobno montujemy wężyk doprowadzający roztwór wodny. Przy uprawie w matach kokosowych korzenie sadzonek rosną razem w jednej przestrzeni.
Można również zastosować gotowe kości zrobione z substratu kokosowego i zamknięte w foilowych "doniczkach".


Działanie systemu
System Wilma wyposażony jest w pompę, dzięki, której roztwór wodny znajdujący się w zbiorniku jest doprowadzany do pojemnika, w którym znajdują się rośliny. Po czym woda spływa z powrotem do zbiornika. Zbiornik z wodą powinien znajdować się pod pojemnikiem, w którym są rośliny.


Nawadnianie roślin
Po wielu próbach został opracowany najlepszy tryb nawadniania w systemie Wilma. Zaleca się korzystanie z przełącznika czasowego (timera) aby zautomatyzować proces podlewania.

Młode rośliny
Przy młodych sadzonkach lepiej ustawić system nawadniający na kilka krótszych cykli niż na jedno długie podlewanie. Młode rośliny potrzebują znacznie mniej wody niż dorosłe. Trochę mniejsza ilość wody nie zaszkodzi młodym sadzonkom tak bardzo jak gdy jest jej za dużo. Jedno lub dwa nawadniania w ciągu dnia w zupełności wystarczą dla młodych roślin. Należy pamiętać aby zbyt często nie podlewać młodych. Przy młodych roślinach można już stosować nawozy hydroponiczne w połowie zalecanej dawki.

Dorosłe rośliny
Obserwacje wykazały, że dojrzałe rośliny potrzebują znacznie więcej roztworu wodnego. Nie powinno się dopuścić do kompletnego wyschnięcia podłoża. Maksymalna ilość nawodnień to jedno na godzinę podczas dnia, chociaż większość dojrzałych roślin nie potrzebuje aż takiej ilości wody.


Praktyczne porady

1. Maksymalny poziom wody w zbiorniku jest w tedy gdy powierzchnia wody dotyka do dna pojemnika, w którym znajdują się rośliny. Nie wolno przekroczyć tego poziomu!

2. Tylko zdrowe i mocne rośliny mogą być posadzone w systemie Wilma. Jest to gwarancją udanej uprawy.

3. Należy pamiętać aby zapoznać się z opisem dołączonym do nawozów i stosować je zgodnie z etykietą.


Utrzymanie systemu Wilma

1. Należy często sprawdzać stężenie oraz poziom współczynnika pH roztworu wodnego. Jest to bardzo ważne przy uprawach hydroponicznych.

2. Roztwór wodny powinien być wymieniany na nowy raz w miesiącu lub częściej, w zależności od stadium rozwoju rośliny, szybkości wzrostu i warunków środowiskowych.

3. Wszystkie części powinny być od czasu do czasu sprawdzane, czy nie ma przecieków lub zatorów w celu utrzymania stałej gospodarki wodnej.

4. Po każdej uprawie system powinien zostać przepłukany środkiem czyszczącym lub wodą z octem po czym zawsze należy ostatecznie przepłukać go bardzo dokładnie czystą wodą.

[product id="21605, 21606, 21608"]

SYSTEM HYDROPONICZNY NFT / GRO-TANK

NFT / Gro-Tank to system hydroponiczny, który daje Ci możliwość uzyskania zadziwiająco zdrowych roślin i wspaniałych plonów.

O wiele łatwiej jest uzyskać świetne rezultaty korzystając z systemu NFT / GRO-TANK niż uprawiając rośliny w tradycyjny sposób. Dzieje się tak ponieważ aby uzyskać satysfakcjonujące nas plony musi zostać spełniony szereg odpowiednich czynników, z którymi system Gro-Tank radzi sobie perfekcyjnie.

Najważniejsze czynniki jakie zapewnia naszym roślinom system NFT / Gro-Tank:
1. Rośliny zawsze otrzymują odpowiednią ilość roztworu wodnego/odżywczego.
2. Nigdy nie dochodzi do żadnych urazów/chorób korzeni, co jest typowe przy tradycyjnej uprawie.
3. Rośliny są nawadniane cyklicznie, dlatego nigdy nie dochodzi do nadmiernego nawodnienia lub wysuszenia korzeni.
4. Rośliny są całkowicie wolne od chwastów.
5. Korzenie mają przez cały czas nieograniczony dostęp do tlenu ponieważ są w stałym kontakcie z powietrzem.

Inne cechy systemu NFT / Gro-Tank:
1. W systemie NTF / Gro-Tank czas dojrzewania roślin jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnej uprawy.
2. System NFT / Gro-Tank jest bardzo prosty w działaniu i obsłudze. Nie musisz być ekspertem ani posiadać żadnego doświadczenia w uprawie roślin aby osiągnąć świetne rezultaty.
3. Korzenie są pobudzane do szybkiego wzrostu.
4. System jest łatwy w obsłudze, montażu i utrzymaniu.
5. Jest trwały i stabilny.

Jak działa system NFT / Gro-Tank ?
Działanie systemu jest niezwykle proste. Proces nawadniania jest w pełni zautomatyzowany. Roztwór wodny znajduje się w specjalnym zbiorniku, z którego za pomocą pompy jest doprowadzany do pojemnika w którym znajdują się nasze rośliny. Woda przepływa po dnie pojemnika/kanału, w którym znajdują się korzenie po czym jest odprowadzana z powrotem do zbiornika. Taka cyrkulacja wodna zapewnia odpowiednie odżywianie naszych roślin i odróżnia system NTF od innych metod uprawy hydroponicznej.

Czy moje rośliny nadają się do posadzenia w systemie NFT / Gro-Tank?
Należy pamiętać, że kluczem do udanej uprawy hydroponicznej jest to aby nasze rośliny były zdrowe gdy mamy zamiar przesadzić je do systemu NFT / Gro-Tank.
Rośliny, które chcemy posadzić muszą posiadać już rozbudowany system korzeniowy. Gęsto splecione ze sobą białe korzenie powinny otaczać podłoże, w którym ukorzeniana była gałązka. Jeżeli u Twoich roślin nie widać korzeni wystających z podłoża to znaczy, że nie nadają się jeszcze do przesadzenia. Zawsze lepiej jest zaczekać z przesadzeniem do momentu kiedy roślina dostatecznie rozwinie system korzeniowy aby uzyskać lepsze rezultaty końcowe. Jest to konieczne ponieważ w przeciwnym przypadku podłoże będzie wchłaniało duże ilości roztworu wodnego co spowoduje, że słabo rozwinięte korzenie, nie będą miały dostępu do tlenu. Może to zakończyć życie rośliny ponieważ system nie będzie w stanie odpowiednio pracować.

[product id="20336, 20332, 20337"]

Kiełkowanie nasion w celu uzyskania ukorzenionych gałązek/klonów.

a. Przy użyciu standardowej gleby

Nasiona można kiełkować np. w pojemniku z glebą. Gdy nasiona wypuszczą kiełki i będą one dostatecznie duże należy przetransportować je do większych doniczkach z otworami odprowadzającymi nadmiar wody.
Woda jest bardzo ważna. Jeżeli kompost, w którym znajdują się rośliny zawiera jakieś nawozy to należy stosować czystą wodę. Jeżeli w glebie nie ma żadnych substancji odżywczych należy zacząć podawać kompletny nawóz do hydroponiki uwzględniając połowę zalecanej dawki.
Rośliny będą gotowe do przesadzenia w momencie kiedy usuniesz doniczkę i gleba będzie otoczona gęsto plączącymi się białymi korzeniami.
Osobiście nie zalecamy kiełkowania w glebie ponieważ po przesadzeniu do systemu wypłukiwana gleba może zatkać pompę oraz otwory którymi jest dostarczany roztwór – dopisek hemp.pl

b. Przy użyciu sztucznego podłoża (np. wełna mineralna)
Zalecane jest stosowanie podłoża firmy Grodan. Przed użyciem podłoża Grodan należy je nasączyć wodą i pozwolić mu wyschnąć. Można przyspieszyć ten proces poprzez ściskanie kostek.
Nasionko należy włożyć do małej kostki wełny mineralnej. Gdy nasionko wykiełkuje i pojawią się pierwsze liścienie zacznij delikatnie podlewać stosując połowę zalecanej dawki kompletnego nawozu do hydroponiki. Kiedy małą kostkę zaczną oplatać korzenie może być przetransportowana do większej.

Roślinę uprawianą w doniczce również można przetransportować do wełny mineralnej która zastąpi glebę znajdującą się w donicy.

Można również zastosować granulat ceramiczny umieszczony w specjalnych koszyczkach.

Ważne aby rośliny były podlewane roztworem wodnym, który zawiera połowę zalecanej dawki kompletnego nawozu do hydroponiki.

Rośliny będą gotowe do posadzenia w systemie NTF / Gro-Tank w momencie kiedy korzenie będą gęsto oplatały kostkę wełny mineralnej lub wnętrze doniczki.

Ukorzenianie odciętych gałązek (klonów)

Należy postępować dokładnie tak samo jak w przypadku nasion. Nie wolno jednak podawać roślinom jakichkolwiek nawozów zanim nie rozwinie się system korzeniowy !

Porada: Zbyt częste podlewanie nasion lub klonów spowalnia rozwój korzeni. Lepiej żeby podłoże zawsze było lekko bardziej suche niż mokre.

Przesadzenie roślin do systemu NFT / Gro-Tank

Przed przesadzeniem roślin trzeba się upewnić czy wszystko jest dobrze uszczelnione i nie ma żadnych przecieków. Należy też sprawdzić czy pompy pracują poprawnie. Zwróć uwagę że głębokość tacy zwiększa się w kierunku otworów odpływowych i ustaw system NFT / GRO-TANK poziomo - tak aby woda mogła swobodnie spływać do zbiornika

Na kilka dni przed posadzeniem roślin należy napełnić zbiornik czystą wodą. Spowoduje to, że woda będzie miała taką samą temperaturę jaka panuje w otoczeniu, oraz ulotni się chlor, który znajduje się w kranowej wodzie. Jeżeli temperatura wody wciąż będzie za niska można dolać trochę ciepłej wody aby podnieść temperaturę. Trzeba zwrócić uwagę na pojemność naszego zbiornika i uwzględnić to przy późniejszym dodawaniu nawozu.

1. Rozkładanie maty pokrywającej.
Matą pokrywającą należy wyłożyć pojemnik w którym będą znajdowały się rośliny. Mata toruje drogę, którą woda przepływa przez kanał, w którym znajdują się rośliny i zapobiega przeciekom w miejscach, w których kończą się kanały i roztwór wodny opada do zbiornika.
Roztwór wodny może być dostarczany do pojemnika w ilości od 400ml do 1500ml na minutę.
Pojemniki powinny być lekko pochylone ale nie bardziej niż 1:50. Usprawnia przepływ wody przez co nie będzie ona długo znajdowała się w pojemniku.
Pojemniki zawsze powinny być przykryte ponieważ zapobiega to rozwojowi glonów w roztworze wodnym.

Po wykonaniu tych czynności system pracuje prawidłowo. Jeżeli temperatura wody i powietrza jest odpowiednia dla gatunku roślin, który zaczynasz uprawiać możesz przesadzić rośliny. Na tym poziomie rozwoju kiedy rośliny są jeszcze młode używamy tylko czystej wody.

2. Sadzenie roślin
Pamiętaj, że gęsto splecione, białe korzenie powinny otaczać podłoże w którym znajduje się sadzonka przed przesadzeniem.
Odległość między roślinami od ich rodzaju i wielkości jaką osiągną. W systemie NFT / Gro-Tank korzenie wszystkich roślin łączą się ze sobą i rosną w tej samej przestrzeni, dlatego większość gatunków roślin może znajdować się w niewielkich odstępach od siebie.

Pierwsze dni uprawy w systemie hydroponicznym 

System zapewnia witalność naszym roślinom. Po przesadzeniu roślin do systemu NFT / Gro-Tank korzenie zaczynają bardzo szybko się rozwijać. Rosną nawet kilka centymetrów dziennie. Oznaką, że nasze rośliny się przyjęły są długie białe korzenie widoczne już po ok. 48 godzinach. W tym momencie wymieniamy wodę. Należy przygotować nowy roztwór wodny stosując połowę zalecanej dawki kompletnego nawozu do hydroponiki. Jeśli jest taka konieczność można dodać trochę ciepłej wody aby ponieść temperaturę roztworu to temperatury otoczenia.

Powinno się sprawdzić poziom współczynnika pH roztworu, będzie on różny w zależności od tego jaką wodę używamy.

a. gdy mamy miękką wodę
1. Należy sprawdzić współczynnik pH roztworu wodnego/odżywczego, którym mamy zamiar nawadniać rośliny. Można to zrobić za pomocą urządzenia do sprawdzania poziomu pH (tzw. pH-metr).
2. Należy sprawdzić jaki jest optymalny poziom pH dla systemu NFT / Gro-Tank. Zalecany poziom pH wody to pomiędzy 5.8 a 6.5.
3. Jeśli współczynnik pH Twojego roztworu jest właśnie taki to nie musisz nic robić.
4. Jeśli poziom pH Twojego roztworu jest wyższy od zalecanego należy użyć jakiegoś produktu obniżającego poziom pH roztworu (pH-).
5. Jeśli poziom pH Twojego roztworu jest niższy od zalecanego należy użyć jakiegoś produktu podnoszącego poziom pH roztworu (pH+).

b. gdy mamy twardą wodę
1. Należy sprawdzić współczynnik pH wody (jeszcze przed dodaniem jakichkolwiek nawozów).
2. Należy sprawdzić jaki jest optymalny poziom pH dla systemu NFT / Gro-Tank. Zalecany poziom pH wody to pomiędzy 5.8 a 6.5.
3. Współczynnik pH w twardej wodzie jest zazwyczaj wyższy niż 6.5, dlatego należy zastosować produkt obniżający pH roztworu (pH-) aby wyrównać go do odpowiedniego poziomu.
4. Teraz dopiero możemy dodać do wody odpowiednie nawozy zgodnie z dołączoną ulotką.
5. Po kilku godzinach należy ponownie sprawdzić pH roztworu i jeśli jest to konieczne dodać więcej płynu obniżającego pH (pH-) aby doprowadzić je do odpowiedniego poziomu.

Regulacja poziomu pH – przydatne informacje 

Praktyczne porady:
Należy często sprawdzać poziom pH naszego roztworu. Przy uprawie hydroponicznej to jest bardzo ważne. Staraj się nie dopuścić do zbyt dużego spadku poziomu pH w twoim roztworze. Przy miękkiej wodzie pH zazwyczaj prawie się nie zmienia, za to przy twardej wodzie pH ma tendencje do wzrostu nawet po doprowadzeniu go do odpowiedniego poziomu. Nie należy panikować tylko zredukować poziom pH za pomocą pH-.

Substancje podnoszące (pH+) i obniżające (pH-) poziom pH roztworu są to bardzo często silne środki chemiczne, dlatego trzeba dokładnie zapoznać się z dołączoną do nich ulotką. Zaleca się nie mieszać ze sobą substancji podnoszących i obniżających poziom pH roztworu.
Nie należy dodawać na raz dużej ilości tych płynów. Proces doprowadzenia pH do odpowiedniego poziomu może potrwać kilka dni. Warto zapamiętać jaką ilość substancji dodaliśmy za pierwszym razem, przyda się to przy kolejnych próbach. Substancje nie są łatwo rozpuszczalne w wodzie dlatego zaleca się przed dodaniem ich do większego zbiornika najpierw rozpuścić odpowiednią ilość w szklance ciepłej wody.

Utrzymanie systemu NFT Gro-Tank

Zawsze należy uważnie przeczytać instrukcję dołączoną do nawozów hydroponicznych które będziemy stosować. Powinno być w niej napisane w jakich proporcjach należy dawkować nawozy i kiedy należy zmienić dawki - PAMIĘTAJ że system "NFT Gro-Tank" wymaga tylko połowy zalecanych ilości nawozów i stymulatorów.


Podczas uprawy nie należy dopuścić do tego aby poziom pH jak również ilość wody w zbiorniku znacząco się zmieniały.

Regularnie obserwuj przyrost korzeni
Należy pamiętać, że kluczem do udanej uprawy jest dobrze rozwinięty system korzeniowy.

1. Korzenie pierwotne
To właśnie one mają największą średnicę. Są to pierwsze korzenie które wydostają się z kompostu, to właśnie one jako pierwsze zostają pobudzone do szybkiego wzrostu.
2. Korzenie wtórne
Ich średnica jest nieco mniejsza. Powstają z korzeni pierwotnych. Duża powierzchnia chłonna tych korzeni zapewnia odpowiednie pobieranie substancji odżywczych i wody. Rośliny nie zawsze pobierają substancje odżywce w takich samych proporcjach w jakich jest przygotowany roztwór wodny. Mają one zdolności wybiórcze i potrafią pobierać tylko te substancje, które są im potrzebne.

3. Włośniki
To właśnie dzięki nim rośliny są tak witalne. Malutkie włośniki znacząco zwiększają powierzchnię chłonną korzenia. Pobierają one tlen z atmosfery, który tak samo potrzebny jest roślinom do życia jak ludziom. Włośniki to tak jakby płuca roślin.

Zapamiętaj: - Jeżeli korzenie nie rosną to rośliny też nie będą rosły zdrowo !

Po zakończonym cyklu uprawy zalecane jest przeczyszczenie i przepłukanie układu nawadniającego specjalnym środkiem czyszczącym lub wodą z niewielkim dodatkiem octu – potem bardzo dokładnie wypłukać.

SYSTEM HYDROPONICZNY EBB & FLOOD.

Ebb & Flood to hydroponiczny system, który daje ci możliwość całkowitej kontroli nad środowiskiem korzeniowym roślin.

Ebb & Flood jest tak doskonały ponieważ ma bardzo rozbudowany system nawadniający, który pozwala odpowiednio kontrolować odżywianie roślin. Ebb & Flood różni się od innych systemów hydroponicznych, w których korzenie roślin nie są (w większości przypadków) od razu widoczne.
W systemie Ebb & Flood podłoże i rośliny powinny być nawadniane automatycznie w określonych odstępach czasu. Jest to możliwe po zainstalowaniu programatora czasowego, niektóre modele Ebb & Flood zostały wyposażony w specjalny przełącznik czasowy dzięki, któremu możemy odpowiednio wyregulować podlewanie. Podczas tego procesu jakiekolwiek pozostałości z poprzedniego podlania zostają rozpuszczone w czasie kolejnego nawadniania. Dzięki temu roztwór, który pozostaje w podłożu już po odprowadzeniu wody nigdy nie jest nieświeży czy za bardzo skoncentrowany (właśnie to jest główną przyczyną częstych niepowodzeń przy uprawie hydroponicznej roślin w standardowych doniczkach.)
Aby ustalić odpowiednie dawkowanie roztworu wodnego niezbędna jest obserwacja roślin - im większe są rośliny tym częściej powinna następować wymiana wody.

Dzięki temu systemowi korzenie będą odpowiednio napowietrzone (mogą pobierać duże ilości tlenu co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i szybkiego wzrostu roślin.) To wzmacnia korzenie i sprawia, że są w świetnej kondycji w każdej fazie rozwoju rośliny oraz zapewnia przez całą uprawę odpowiednie wchłanianie wody i substancji odżywczych.

Jak działa system Ebb & Flood ?

Nawadnianie roślin odbywa się automatycznie, w określonych odstępach czasu, które ustawiamy za pomocą specjalnego przełącznika czasowego. Roztwór wodny (woda + nawóz) znajduje się w specjalnym zbiorniku, z którego jest doprowadzany do pojemnika, w którym znajdują się nasze rośliny. Jest to możliwe dzięki pompie umieszczonej w zbiorniku z wodą. Gdy rośliny zostaną już dostatecznie odżywione roztwór wodny wraca z powrotem do zbiornika. Dzięki temu rośliny przyjmują odpowiednie ilości substancji odżywczych, system ten zapewnia świetną cyrkulacje powietrza co pobudza korzenie do szybkiego wzrostu. W rezultacie otrzymujemy najwyższej jakości rośliny.

Najlepsze zalety systemu Ebb & Flood:
1. Zapewnia odpowiednią cyrkulacje powietrza w środowisku korzeni.
3. Daje zadziwiające plony, zdrowe i mocne rośliny.
4. Roślina może zostać przesadzona do niego przesadzona w każdej fazie swojego rozwoju, bez potrzeby usuwania poprzedniego podłoża z korzeni.
5. Rośliny mogą by uprawiane w systemie Ebb & Flood przez długi okres czasu (kilka lat).
6. System ten jest kompatybilny ze wszystkimi rodzajami podłoża do uprawy hydroponicznej.
7. Jest bardzo łatwy i wygodny w utrzymaniu oraz montażu.
8. Jest odpowiedni do uprawy roślin w doniczkach.
9. Jest trwały i stabilny.

Dlaczego warto używać systemu Ebb & Flood?

Odpowiedź jest prosta, ponieważ Ebb & Flood daje tak samo duże plony jakich możesz oczekiwać od innych systemów hydroponicznych ale jest dużo bardziej niezawodny i co więcej Twoje rośliny zostaną doprowadzone do perfekcji. Nie tylko będą rosły zdrowo ale też świetnie wyglądały. System Ebb & Flood pozwala też uzyskać wspaniały wygląd roślin dekoracyjnych. System ten jest idealny do szklarni, jak również do domowych upraw.

Czy moje rośliny nadają się do posadzenia w systemie Ebb & Flood?

Zapamiętaj: - Kluczem do udanej uprawy hydroponicznej jest to aby nasze rośliny były zdrowe gdy mamy zamiar przesadzić je do systemu Ebb & Flood.


Jedną z najlepszych zalet systemu Ebb & Flood jest to, że niemal każda roślina może zostać do niego przesadzona w dowolnym momencie. Możliwe jest również kiełkowanie nasion bezpośrednio w systemie Ebb & Flood co wiąże się z tym, ze późniejsze przesadzanie nie jest już konieczne. Nie trać więcej czasu zajmując się nie w pełni zdrowymi roślinami. Żeby uzyskać naprawdę dobre rezultaty zacznij uprawiać zdrowe, wolne od szkodników rośliny.

Przez firmę Nutriculture osiągnięty został: 'Światowy rekord na najdłuższy krzak pomidorów,’ który uprawiany w systemie Ebb & Flood na jednej przestrzeni wraz z roślinami dekoracyjnymi.
Krzak pomidorów został wpisany do Księgi Rekordów Ginesa z długością ok. 20 metrów, ostatecznie osiągnał ok. 30m długości. To pokazuje ze możesz uprawiać na tej samej przestrzeni zarówno dekoracyjne jak i szybko kwitnące, urodzajne rośliny.

[product id="19121, 19122, 19123"]

Sadzenie roślin w systemie Ebb & Flood

Pamiętaj nie dodawaj nawozów od razu po posadzeniu roślin w systemie Ebb & Flood. Zawsze lepiej jeżeli pierwsze kilka dni rośliny będą dostawały tylko czystą wodę. To pobudzi korzenie. Zawsze upewnij się czy rośliny które chcesz posadzić w systemie Ebb & Flood są zdrowe.

a. Uprawa w podłożu ceramicznym (granulat ceramiczny np. kamyczki gliny lub kuleczki lawy) wypełniającym pojemnik, w którym uprawiane są rośliny.
Potrzebna jest odpowiednia ilość granulatu – taka aby zapełnić dno pojemnika, w którym będziemy hodować rośliny. Granulatu nie trzeba wcześniej przepłukiwać wodą.
Należy zapełnić dno naszego pojemnika np. wysuszonymi kamyczkami lawy na początku na wysokość około 2,5 cm ponieważ zazwyczaj sadzimy małe rośliny. Dzięki temu młode korzenie mają więcej przestrzeni i mogą swobodnie rozwijać się między kamyczkami. Gdy system korzeniowy dobrze się rozwinie możemy jeszcze ostatecznie poprawić pozycję naszych roślin po czym zapełniamy pojemnik kamyczkami. Nasze rośliny są już mocno ulokowane w podłożu i silne korzenie bez problemu mogą rozwijać się dalej.

b. Uprawa przy użyciu granulatu ceramicznego lub wełny mineralnej w doniczkach umieszczonych w większym pojemniku.
To trochę inny rodzaj uprawy hydroponicznej. W pojemniku ustawiamy doniczki wypełnione np. kamyczkami lawy. Górna część pojemnika musi być zakryta (np. białą folią) ponieważ światło nie powinno przedostawać się do roztworu wodnego/odżywczego, którym nawadniane są korzenie. Na powierzchni folii, którą przykryty jest nasz pojemnik zaznaczamy miejsca w których znajdują się doniczki. Wycinamy otwory i dopasowujemy folię do kształtu donic. Należy upewnić się czy doniczki stoją na dnie pojemnika.
Na dnie dużego pojemnika (wspólnego dla wszystkich roślin) powinno znajdować się około 2,5cm granulatu ceramicznego, ułatwia to odpływ wody z każdej donicy.

c. Uprawa przy użyciu wełny mineralnej lub innego podłoża zatrzymującego wilgoć.
Ta metoda jest przeznaczona do uprawy świeżo odciętych odnóżek (tzw. klonów). Małe rośliny od początku znajdują się w kostkach wełny mineralnej. Pojemnik powinien być całkowicie zakryty np. białą folią. Na powierzchni folii zaznaczamy, w których miejscach będą znajdowały się nasze rośliny. Wycinamy w tych miejscach otwory odpowiednie do wielkości kostek i zakrywamy pojemnik. Usuwamy plastikową taśmę, którą owinięte są kostki (jeśli takowa jest), i umieszczamy je w otworach wyciętych w folii. Po tych czynnościach robimy niewielkie dziurki w kostkach, do których wkładamy nasze gałązki(klony), po czym delikatnie dopasowujemy zrobiony wcześniej otwór do grubości łodygi naszej gałązki. Możemy być pewni, że światło nie dociera do systemu korzeniowego.
Zawsze należy pamiętać o usunięciu plastikowej taśmy z wełny mineralnej przed posadzeniem roślin. Ułatwia to znacznie dostęp tlenu, który jest niezbędny do szybkiego wytworzenia korzeni.

d. Kiełkowanie nasion
Należy wypełnić dno pojemnika kamykami granulatu ceramicznego na wysokość ok. 1,5cm. Pojemnik musi być zakryty jakimś nie przezroczystym materiałem (np. białą folią) ponieważ nasiona najlepiej kiełkują tylko w ciemności.
Nasiona wrzucamy bezpośrednio do kamyczków. Podłoże wraz z nasionami należy zwilżyć wodą. Można to zrobić ręcznie lub poprzez system nawadniający pojemnik. Następnie należy zakryć całą powierzchnię pojemnika. Każdego dnia trzeba zaglądać do pojemnika i sprawdzać czy nasiona wykiełkowały. Gdy nasiona wypuszczą małe kiełki możemy już zdjąć nakrycie z pojemnika. Nie można dopuścić do wyschnięcia nasion, zawsze musi być wilgotno. Gdy nasiona już w pełni się rozwiną, rośliny możemy dalej hodować metodą, która opisana jest w punkcie a.

Nawadnianie roślin
Poprawne nawadnianie jest bardzo istotne przy hydroponicznej uprawie roślin. Musisz wiedzieć jak często nawadniać swoje rośliny, w jakich odstępach czasowych, i ile ma to trwać.

Oto kilka wskazówek, które watro zapamiętać:
a. Młode rośliny zawsze potrzebują mniej wody niż starsze.
b. Rośliny uprawiane w hydroponice potrzebują znacznie mniej wody niż rośliny, które na stałe rosną w wodzie.
c. Podczas zimy zaleca się dawać mniejsze ilości wody. Rośliny w trakcie lata potrzebują znacznie większych ilości wody niż w czasie jesieni czy wiosny.
d. Nawadnianie może być dłużej włączone tylko w czasie najbardziej gorących części dnia. Należy pamiętać o tym aby czas nawadniania nigdy nie był dłuższy od okresu suszy w ciągu dnia.
e. Rośliny uprawiane w podłożu ceramicznym potrzebują więcej wody niż te hodowane w wełnie mineralnej. W przypadku innych podłoży zależy to od ich możliwości zatrzymywania wilgoci.
f. Rośliny, którym coś dolega (np. przeszły jakiś stres) potrzebują mniej wody. Wystarczy nawadniać je raz dziennie lub nawet w niektórych przypadkach co drugi dzień.


A teraz kilka praktycznych informacji:

Jak często podlewać rośliny na początku?

a. Uprawa w podłożu ceramicznym (granulat ceramiczny np. kamyczki gliny lub kuleczki lawy) wypełniającym pojemnik, w którym uprawiane są rośliny.
W tym przypadku spora ilość roztworu wodnego jest zatrzymywana w np. kamykach gliny dlatego tez na początku należy nawadniać rośliny raz lub dwa razy dziennie. To w zupełności wystarczy.

b. Uprawa przy użyciu granulatu ceramicznego lub wełny mineralnej w doniczkach umieszczonych w większym pojemniku.
W tym systemie jeżeli uprawiamy rośliny w podłożu ceramicznym które dość szybko wysycha należy ustawić nawadnianie na 2-3 razy dziennie. Lecz jeśli hodujemy w wełnie mineralnej wystarczy jedno nawadnianie na dzień.

c. Uprawa przy użyciu wełny mineralnej lub innego podłoża długo zatrzymującego wilgoć.
W tym przypadku podlewanie jest najbardziej skomplikowane. Na początku wystarczy nawadnianie raz dziennie. Jednak gdy zauważymy, że robi się coraz więcej korzeni należy zwiększyć częstotliwość podlewania.

d. Kiełkowanie nasion
W tym przypadku zazwyczaj wystarczy jedno podlanie na początku.

Kiedy podlewanie powinno się odbywać?
To proste, najlepiej na początku i w środku dnia.

Gdy rośliny się rozwiną...
Dorosłe, dobrze rozwinięte rośliny potrzebują już większe ilości wody. Wiąże się to z częstszym i dłuższym nawadnianiem.
Odstępy między nawadnianiem powinny być rozłożone podczas dnia. Najintensywniejsze podlewanie powinno mieć miejsce w czasie najgorętszych części dnia. Ostatnie podlewanie powinno być godzinę przed końcem dnia.

Jaka jest idealna ilość wody?
Być może nie ma odpowiedzi na to pytanie ale jeśli istnieje to jest to maksymalna ilość roztworu wodnego jaką rośliny mogą przyjąć w różnych fazach swojego rozwoju. Jeżeli nasze rośliny mają za sucho to będą rosły wolno, jeżeli ilość wody będzie zbyt duża to korzenie przestaną się rozwijać ponieważ nie będą otrzymywały odpowiedniej ilości tlenu co również osłabi wzrost rośliny.
Tego jaka jest idealna ilość wody dla naszych roślin można dowiedzieć się tylko poprzez metodę ‘prób i błędów’. Jeśli uda ci się ustawić perfekcyjne nawadnianie twoje rośliny będą rosły zadziwiająco szybko i zdrowo.

Wniosek: Przy każdej uprawie należy obserwować jakiej ilości wody potrzebują nasze rośliny, to jedyny sposób żeby dojść do perfekcji.

Dodatkowe urządzenie.
System Ebb & Flood jest bardzo wygodny i można go dostosować do rożnych rodzajów uprawy, jednak gdy stosujemy podłoże długo trzymające wilgoć trudno nam będzie ustalić odpowiedni cykl nawadniania używając standardowego przełącznika czasowego, w którego opcjach czas nawadniania to 15min. Należy zastosować ulepszony przełącznik czasowy (Timing Modifying Unit), który pozwala na ustawienie bardzo krótkiego czasu nawadniania (1-10min). Pozwala to na częstsze nawadnianie ale trwające dużo krócej.

Utrzymywanie gospodarki wodnej w systemie Ebb & Flood.

Zawsze należy uważnie przeczytać instrukcję dołączoną do nawozów hydroponicznych które będziemy stosować. Powinno być w niej napisane w jakich proporcjach należy dawkować nawozy i kiedy należy zmienić dawki.

a. gdy mamy miękką wodę
1. Należy sprawdzić współczynnik pH roztworu wodnego/odżywczego, którym mamy zamiar nawadniać rośliny. Można to zrobić za pomocą urządzenia do sprawdzania poziomu pH (tzw. pH-metr).
2. Należy sprawdzić jaki jest optymalny poziom pH dla systemu Ebb & Flood. Zalecany poziom pH wody to pomiędzy 5.8 a 6.5.
3. Jeśli współczynnik pH Twojego roztworu jest właśnie taki to nie musisz nic robić.
4. Jeśli poziom pH Twojego roztworu jest wyższy od zalecanego należy użyć jakiegoś produktu obniżającego poziom pH roztworu (pH-).
5. Jeśli poziom pH Twojego roztworu jest niższy od zalecanego należy użyć jakiegoś produktu podnoszącego poziom pH roztworu (pH+).

b. gdy mamy twardą wodę
1. Należy sprawdzić współczynnik pH wody (jeszcze przed dodaniem jakichkolwiek nawozów).
2. Należy sprawdzić jaki jest optymalny poziom pH wody dla systemu Ebb & Flood. Zalecany poziom pH wody to pomiędzy 5.8 a 6.5.
3. Współczynnik pH w twardej wodzie jest zazwyczaj dużo wyższy niż w wodzie miękkiej, dlatego należy zastosować produkt obniżający pH roztworu (pH-) aby doprowadzić jego poziom do pH ok. 7.0.
4. Teraz dopiero możemy dodać do wody nawozy hydroponiczne zgodnie z dołączoną ulotką.
5. Po kilku godzinach należy ponownie sprawdzić pH roztworu i jeśli jest to konieczne dodać więcej płynu obniżającego pH (pH-) aby doprowadzić je do odpowiedniego poziomu.

Regulacja pH, info


Praktyczne porady:
Należy często sprawdzać poziom pH naszego roztworu. Przy uprawie hydroponicznej to jest bardzo ważne. Staraj się nie dopuścić do zbyt dużego spadku poziomu pH w twoim roztworze. Przy miękkiej wodzie pH zazwyczaj prawie się nie zmienia, za to przy twardej wodzie pH ma tendencje do wzrostu nawet po doprowadzeniu go do odpowiedniego poziomu. Nie należy panikować tylko zredukować poziom pH za pomocą pH-.

Substancje podnoszące (pH+) i obniżające (pH-) poziom pH roztworu są to bardzo często silne środki chemiczne, dlatego trzeba dokładnie zapoznać się z dołączoną do nich ulotką. Zaleca się nie mieszać ze sobą substancji podnoszących i obniżających poziom pH roztworu.
Nie należy dodawać na raz dużej ilości tych płynów. Proces doprowadzenia pH do odpowiedniego poziomu może potrwać kilka dni. Warto zapamiętać jaką ilość substancji dodaliśmy za pierwszym razem, przyda się to przy kolejnych próbach. Substancje nie są łatwo rozpuszczalne w wodzie dlatego zaleca się przed dodaniem ich do większego zbiornika najpierw rozpuścić odpowiednią ilość w szklance ciepłej wody.

Po zakończonym cyklu uprawy zalecane jest przeczyszczenie i przepłukanie układu nawadniającego specjalnym środkiem czyszczącym lub wodą z niewielkim dodatkiem octu – potem bardzo dokładnie wypłukać.




Przydatne linki:

NAWOZY - Profesjonalne nawozy do hydroponiki

SYSTEMY HYDROPONICZNE - małe i duże, profesjonalne i amatorskie

PODŁOŻA HYDROPONICZNE - wełna mineralna, granulaty ceramiczne....

MIERNIKI I REGULATORY pH - ważna rzecz :-)))

REGULACJA pH - dział informacyjny, tu dowiesz się jakie są sposoby regulowania pH

Link do filmów GHE: HYDROPONIKA , GHE


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium