SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
PEŁNY PROFESJONALIZM OD 1999 ROKU
do kasy suma: 0,00 zł
}
PRODUKTY
Producenci

KONTAKT

Sprzedaż detaliczna
:

Tel/Faks: +48 12 413-23-36
Mobile: +48 503-012-027

Instagram: hemp_pl
Skype: HEMP.pl_vf
hemp@hemp.pl
 
Hurtownia:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
hurt@hemp.pl
Skype: hemp.pl_Hurt

Reklamacje i zwroty:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
reklamacje@hemp.pl
 
Sprzedaż zagraniczna:
 
NASZ SKLEP STACJONARNY:
 
Kraków
HEMP.PL (z tyłu budynku)
ul.Makuszyńskiego 22A

31-752 Kraków
Telefon: +48 12 413-23-36
Mobile/WhatsApp: +48 503-012-027

E-mail: krakow@hemp.pl
pon.-pt. 8:00-17:00
sobota: NIECZYNNE
 
UWAGA !
W PIĄTEK 31.05
SKLEP BEDZIE
NIECZYNNY
___
Sklep w Radomiu / Wielogórze
został na stałe zamknięty.

Zapraszamy na zakupy do Krakowa
lub do skorzystania ze sklepu internetowego.

Oświetlenie do storczyków

Jeżeli chodzi o światło, to w zasadzie storczyki są roślinami światłogłodnymi. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów powinny otrzymywać od 12 do 14 godzin światła każdego dnia, przez calutki rok. Jak wiemy środowisko tropikalne znacząco różni się od tego w środowisku umiarkowanym, przez co też czas trwania i natężenie naturalnego światła nie zmienia się tak, jak w klimacie umiarkowanym. Z tego też powodu, w okresie zimowy może być potrzebne, a nawet wymagane doświetlanie storczyków, które możliwe jest dzięki sztucznemu światłu. Oczywiście nie jest to konieczne zawsze i czasami wystarczą parapety okien wychodzących na południe i wschód – te kierunki są najlepsze, jeżeli chodzi o słońce. Zachodnie okna mogą być zbyt gorące, a północne są najczęściej zbyt ciemne.

Dodatkowe oświetlenie dla roślin – storczyki 

Jeśli jednak nie posiadasz dobrej lokalizacji okien dla storczyków, to nic straconego. Wystarczy przenieść storczyki pod sztuczne oświetlenie, które będą jeszcze lepszym rozwiązaniem od naturalnego światła w naszym rejonie świata. Ponieważ oświetlenie znajduje się zwykle w górnej części orchidarium, na górną półkę trafiają storczyki z rodzajów Vanda, Dendrobium i Laelia, na półkę środkową Oncidium i Cattleya, a na najniższą cieniolubne gatunki Paphiopedilum, Phalaenopsis lub Masdevallia. Najtańszym rozwiązaniem, a także nadającym się dla dużej części storczyków jest użycie świetlówek kompaktowych CFL, inaczej nazywanych kompaktowymi lampami fluorescencyjnymi. Storczyki powinny być umieszczone w nie większej odległości niż 15-20 cm od zestawu oświetleniowego. Oczywiście jak to zawsze jest z uprawą pod sztucznym oświetleniem najważniejsza jest tutaj barwa i spektrum. Niezależnie od uprawianych roślin opinie różnią się co do korzyści barwy chłodnej, ciepłej, a także tych lamp o pełnym spektrum.

[product id="20497, 20498, 20826"]

Jakie lampy do oświetlenia storczyków?

Jeżeli jednak decydujemy się na zastosowanie lamp CFL do uprawy storczyków to najprawdopodobniej najlepszym wyborem będą te o pełnym spektrum przeznaczonym na cykl wegetacyjny jak i kwitnienia, z uwagi na wszechstronność. Niektóre stroczyki mają jeszcze większe wymagania odnośnie źródła światła, takim przykładem jest chociażby Cymbidium oraz Vanda. W takim przypadku może być potrzebne zastosowanie oświetlenia o większej intensywności zwłaszcza w celu zakwitnięcia. Dlatego jeżeli myślimy o storczykach jako naszej pasji warto zastosować oświetlenie LED. Oba wymienione źródła światła produkują światło o pełnym spektrum. Jednak panele LED zużywają o połowę energii elektrycznej i działają pięć razy dłużej niż to jest w przypadku lamp fluorescencyjnych. Kolejnym plusem jest to, że diody LED wytwarzają również mniej ciepła, a także są wolne od rtęci i nie mają w zwyczaju pękać jak szkło. Wyspecjalizowane diody LED to możliwość zapewnienia pełnego spektrum z dodatkowym kolorem niebieskiego światła, które stymuluje silniejszy wzrost korzeni, poprawia fotosyntezę i zapewnia wzrost na odpowiednio satysfakcjonującym poziomie.

[product id="20311, 23718, 23213"]

Czytaj więcej:

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium