SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
PEŁNY PROFESJONALIZM OD 1999 ROKU
do kasy suma: 0,00 zł
}
PRODUKTY
Producenci

KONTAKT

Sprzedaż detaliczna
:

Tel/Faks: +48 12 413-23-36
Mobile: +48 503-012-027

Instagram: hemp_pl
Skype: HEMP.pl_vf
hemp@hemp.pl
 
Hurtownia:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
hurt@hemp.pl
Skype: hemp.pl_Hurt

Reklamacje i zwroty:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
reklamacje@hemp.pl
 
Sprzedaż zagraniczna:
 
NASZ SKLEP STACJONARNY:
 
Kraków
HEMP.PL (z tyłu budynku)
ul.Makuszyńskiego 22A

31-752 Kraków
Telefon: +48 12 413-23-36
Mobile/WhatsApp: +48 503-012-027

E-mail: krakow@hemp.pl
pon.-pt. 8:00-17:00
sobota: NIECZYNNE
 
___
Sklep w Radomiu / Wielogórze
został na stałe zamknięty.

Zapraszamy na zakupy do Krakowa
lub do skorzystania ze sklepu internetowego.

Regulacja pH

Czym jest wartość pH gleby i na wpływa? 

Wartość pH, z łacińskiego potentia hydrogenii, co oznacza siłę wodoru, odpowiada stężeniu jonów wodoru w płynie. Służy to do określenia, czy, na przykład woda ma:
odczyn kwasowy – poniżej pH 7,0,
odczyn obojętny – pH 7,0,
odczyn zasadowy – powyżej pH 7,0.
Wiele procesów fizjologicznych, w tym również uprawa roślin, wiąże się z określonymi wartościami pH.
Przy uprawach roślin zarówno w glebie jak i w hydroponice bardzo duże znaczenie ma wartość pH.
Oczywiście nie jest to jedyny czynnik powodujący nasz sukces lub klęskę, ale jest równie ważny jak pozostałe – szczególnie przy uprawie hydroponicznej. Nieprawidłowy współczynnik pH nie spowoduje od razu ‘śmierci’ naszych roślinek ale jeżeli nie zostanie dość szybko doprowadzony do odpowiedniego poziomu, znacznie spowolni i osłabi wzrost naszych roślin. Dzieje się tak, ponieważ nieprawidłowy poziom pH powoduje alokacje nawozu w podłożu – wtedy nawóz nie jest pobierany przez roślinę, co w rezultacie może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia uprawy…
Szczególnie ważne jest utrzymanie właściwego poziomu pH przy uprawach hydroponicznych, ponieważ w dużych zbiornikach, w których woda stoi kilkanaście dni pH cały czas się zmienia. Trzeba je sprawdzać i uzupełniać jego poziom tak często jak to możliwe.

Zalecane poziomy pH gleby

Uprawa w Glebie – zalecane pH: pomiędzy 6,0 – 7,0 ( optymalne pomiędzy 6,1-6,6 )

Uprawa Hydroponiczna - zalecane pH: pomiędzy 5,2 – 6,5 ( optymalne 5,8 )

Oczywiście podane tu poziomy pH mogą być inne dla wielu gatunków roślin.

Przyrządy pomiarowe odczynu pH gleby

Jest na rynku szeroka gama testów i przyrządów do pomiaru pH:

  • Pierwszą grupą są mierniki elektroniczne (najdokładniejsze), które można podzielić na takie, które służą do pomiaru pH w danej chwili oraz takie, które montujemy na stałe w naszym podłożu bądź roztworze. Elektroniczne pH metry są zalecane szczególnie przy uprawach hydroponicznych.

  • Druga grupa to najróżniejsze testy – papierki, płyny itp. Produkty te są zdecydowanie mniej dokładne, lecz za to dużo tańsze i zupełnie wystarczające dla normalnego „Growera”. Takie testy możemy stosować przy uprawach w ziemi oraz przy tzw. Passive Hydro (uprawie hydroponicznej bez dużego zbiornika na wodę, gdzie podlewamy ręcznie) jeżeli chcemy sprawdzić pH wody/roztworu, którym podlewamy rośliny. Jeżeli skala testu ma dokładność min. 0,5 pH, to można go używać również do klasycznych upraw hydroponicznych (mimo wszystko do takich upraw zalecane są mierniki elektroniczne).

[product id="20737, 21132, 21504"]

Rodzaje wody – jakiej wody używać?

Woda destylowana – woda miękka, odmineralizowana, o poziomie pH około 7,0 , przydatna do upraw hydroponicznych.

Woda demineralizowana (osmotyczna, osmoza odwrócona) – woda miękka, odmineralizowana, zalecana do upraw hydroponicznych, o poziomie pH około 5,2-6,0 , (poziom pH zależy od wody jaką przepuścimy przez filtr, po natlenieniu może wynosić nawet 7,0). Można ją produkować samemu kupując filtr osmotyczny (filtr do odwróconej osmozy).
Zalecana również ze względu na niewielkie koszty wyprodukowania.

Woda kranowa – przeważnie jest to woda twarda, o poziomie pH około 7,0-8,0 w zależności od sieci wodociągowej. Można sprawdzić poziom pH w swoim kranie dzwoniąc do lokalnych wodociągów, lub zmierzyć go samemu. Przed zastosowaniem, woda kranowa powinna odstać min. 24 godz. żeby odparował z niej chlor.

Twardość wody zależy od zawartości wapnia w wodzie, informacje o twardości wody można uzyskać w lokalnych wodociągach , lub zmierzyć ją samemu za pomocą testów. Twardość wody można zwiększać, dodając gips modelarski (np.2g na 10 litrów wody).

[product id="20427, 20428, 20429"]

Regulatory poziomu pH gleby

Jeżeli korzystasz z profesjonalnych nawozów i dobrej wody to kłopoty z poziomem pH powinny być nieznaczne. Z doświadczenia wiemy, że przeważnie istnieje potrzeba obniżania poziomu pH, rzadko występuję potrzeba jego zwiększania.
Przy uprawie w glebie pH nie jest aż tak istotne jak w hydroponice, jest jednak ważne, aby było utrzymane w odpowiednich granicach. Aby uniknąć większych problemów z pH, należy dokładnie zwrócić uwagę na to, jaką ziemię kupujemy. Zalecamy kupować ziemię o współczynniku pH 6.1-6.6.
Należy również mieć pojęcie, jakie pH ma woda, którą podlewamy rośliny – w ten sposób możemy kontrolować nasze pH.

Jak działa pH+ (UP) – środki podnoszące poziom pH 

Aby zwiększyć poziom pH w ziemi, często wystarczy tylko przesadzić roślinę do nowej mieszanki o optymalnym dla rośliny pH 6.1-6.6 i sprawdzić, oraz wyregulować poziom pH wody/roztworu, którym podlewamy rośliny. Dodatkowo, aby uniknąć problemów z pH, zalecamy dodać 1 łyżkę stołową dolomitu na 3 litry mieszanki, to znacznie ustabilizuje nasz poziom pH. Jeśli chodzi o późniejsze stosowanie dolomitu, w razie wyniknięcia problemów z pH to używa się go raczej w celu zwiększenia poziomu pH niż jego zmniejszenia. Innym chemicznym środkiem zwiększającym pH gleby jest np. wodorotlenek potasu. Najlepszymi i najskuteczniejszymi regulatorami pH są profesjonalne środki do podnoszenia pH .

Uprawa w hydro: Zdecydowanie zalecane są specjalnie przygotowane roztwory chemiczne (pHup, pHdown), najlepiej te wyprodukowane przez producentów nawozów, mogą być uniwersalne lub rozdzielone na obie fazy wzrostu rośliny, zazwyczaj występują w płynie, ale są też dostępne w postaci proszku.

[product id="20215, 20911, 20992"]

Czym jest pH- (DOWN) – środki obniżające poziom pH

Uprawa w ziemi: Aby zmniejszyć poziom pH w ziemi, często wystarczy tylko przesadzić roślinę do nowej mieszanki o optymalnym dla rośliny pH 6.1-6.6 i sprawdzić, oraz wyregulować poziom pH wody/roztworu, którym podlewamy rośliny. Dodatkowo, aby uniknąć problemów z pH, zalecamy dodać 1 łyżkę stołową dolomitu na 3 litry mieszanki – to znacznie ustabilizuje nasz poziom pH. Innym, dobrze sprawdzającym się produktem obniżającym pH gleby jest sok z cytryny. Najlepszymi i najskuteczniejszymi regulatorami pH są profesjonalne środki do obniżania pH.

Uprawa w hydro: Zdecydowanie zalecane są specjalnie przygotowane roztwory chemiczne (pHup, pHdown), najlepiej te wyprodukowane przez producentów nawozów, mogą być uniwersalne lub rozdzielone na obie fazy wzrostu rośliny, zazwyczaj występują w płynie, ale są też dostępne w postaci proszku.

[product id="20212, 20989, 23069"]

PAMIĘTAJ !!!


Szczególnie przy uprawie hydroponicznej, środki do kontrolowania pH, które chcesz dawać swoim roślinkom, powinny być najwyższej jakości. Dlatego nie powinieneś szukać ich w sklepach chemicznych czy akwarystycznych. Muszą dobrze pracować z Twoimi nawozami do hydroponiki, dlatego najlepiej jeżeli będą to produkty tego samego producenta. Tylko takie produkty zagwarantują Ci natychmiastowy efekt. Są to specjalnie spreparowane roztwory, a nie zwykłe kwasy – czasami ten sam kwas może zwiększać lub zmniejszać pH, wszystko zależy od tego jak został sformułowany.

Pamiętaj, że są to silnie skoncentrowane roztwory chemiczne i należy ograniczyć dodawanie ich tak bardzo jak to tylko możliwe. Profesjonalne regulatory pH działają bardzo szybko, ale należy pamiętać o tym, że poziom pH stale będzie się zmieniał, zazwyczaj się zwiększa. Dlatego należy sprawdzać pH przy uprawach hydroponicznych tak często jak to możliwe.

Po dodaniu nawozów należy bardzo dokładnie wymieszać roztwór wodny i odczekać ok. 30 min., później ponownie wymieszać i dopiero sprawdzić poziom pH.

Po dodaniu środka obniżającego lub podnoszącego poziom pH należy dokładnie wymieszać cały roztwór – poziom pH może ustabilizować się dopiero po kilkunastu minutach.

ZAWSZE sprawdzaj poziom pH roztworu, zanim podasz go roślinom !


Wojtek-Hemp, WeedTime ;]Przydatne linki:

HEMP GrowShop - tu kupisz regulatory i aparturę pomiarową

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium