Uprawa storczyków staje się coraz popularniejsza, tak więc postanowiliśmy przybliżyć kilka informacji nie tylko o samych storczykach, ale także o przydatnym sprzęcie do uprawy: nawozy do storczyków, lampy, nawilżacze, orchidaria ...itd. to tylko część z przydatnych akcesoriów do uprawy.
Uprawa storczyków – informacje o storczykach
Storczyk (z łac. Orchis L.), potocznie zwany orchideą to rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych. Storczyki są bezkonkurencyjnymi liderami w świecie roślin pod względem złożoności, piękna i różnorodności kwiatów. Storczyki jako egzotyczni liderzy piękna, składają się z największej rodziny roślin, które kwitną na ziemi. Ilość gatunków storczyków szacuje się na około 30 000 różnych gatunków oraz co najmniej 200 000 hybryd (szczepów). Storczyki można spotkać wszędzie, począwszy od tropików równikowych, gdzie średnia temperatura wynosi około 20°C, kończąc na arktycznej tundrze. Tak wielka różnorodność wynika z ich znakomitej, a zarazem zadziwiającej zdolności dostosowania do danego środowiska. Dzięki tak wielkiej różnorodności, mamy możliwość stosunkowo łatwo dobrać odmianę, która będzie dobrze się rozwijać w aktualnie panujących u nas warunkach. Storczyki intrygują ludzi już od tysięcy lat, jednak większość tego, co wiemy o kulturze i uprawie orchidei, zgromadzono w ciągu ostatnich 200 lat.
Jak dbać o storczyki ?
Oprócz kolorytu i złożoności kwiatów rośliny te posiadają zdumiewająca zdolność jeżeli chodzi o korzenie, tj. wyrastają one całkowicie ponad ziemię. Wynika to z tego, że większość uprawianych storczyków pochodzi z rejonów tropikalnych. Tam w swoim naturalnym środowisku przyczepiają się one do kory drzew lub powierzchni innych roślin. Ich grube, białawe korzenie są specjalnie przystosowane do wchłaniania wilgoci i rozpuszczonych składników odżywczych. Z uwagi na to, że tropikalne storczyki zwykle rosną wysoko na drzewach, a nie na dole w ziemi, są one przyzwyczajone do dobrej cyrkulacji powietrza oraz dużej ilości światła. Preferują więc 12-godzinny cykl światła przez cały rok przy tym wymagają dużej intensywności światła - mniej więcej tyle samo, z czym mamy do czynienia w porze letniej w klimacie umiarkowanym. Warte wspomnienia jest to, że rosnące na drzewach storczyki są w większości epifitami inaczej zwanymi roślinami powietrznymi. Rosną one na innych roślinach, jednak nie łączą się z ziemią oraz nie uszkadzają żywiciela.
[product id="20138, 20278, 22496"]
Storczyki – czy uprawa rzeczywiście jest wymagająca?
Storczyki były sprowadzane w dużych ilościach do Europy na początku XVIII wieku przez tak zwanych łowców roślin. Niestety europejscy hodowcy trzymali je jednak w gorących, wilgotnych, niewentylowanych domach, zapewniając roślinom bardzo złe warunki, które okazały się dewastujące dla storczyków. Hodowcom zajęło prawie 100 lat opracowanie skutecznych metod ich pielęgnacji. Pogłoski o tym, że storczyki są trudne do uprawy to już legenda, niestety, mimo że zaczęła się ona w tamtej epoce, to jednak trwa do dziś. Co ciekawe to właśnie epifity są najłatwiejsze w uprawie. Oczywiście przy takim szerokim spektrum odmian istnieją również takie, które są prawie niemożliwe do utrzymania przy życiu, nie mówiąc już o kwitnieniu. W tym artykule skupimy się na uprawie storczyków w warunkach wewnętrznych, klimacie, jaki powinien panować, chorobach oraz samych pomieszczeniach uprawowych zwanych potocznie: Orchidarium (podkategoria) . Kluczem do sukcesu w uprawie storczyków jest poznanie ich potrzeb, następnie bardzo ważnym jest wybór odpowiedniej odmiany i zapewnienie odpowiedniej opieki. To wszystko sprawi, że wasze storczyki dadzą wam niezapomniane przeżycia.
Czytaj więcej: