Gdyby wymienić je wszystkie można pewnie byłoby napisać oddzielną książkę, my przyjrzymy się tym najczęstszym. Chorobom storczyków można zapobiec lub je wyleczyć, szczególnie jeśli zrobimy to odpowiednio wcześnie. Podobnie jak w przypadku szkodników, ważne jest regularne monitorowanie zdrowia roślin i natychmiastowe działanie, jeśli wystąpią jakieś widoczne zmiany, które odbiegają od przyjętej normy. Większość naszych cudownych roślin, jakimi są storczyki uprawiane w naszych domach, pochodzi z lasów tropikalnych, w których temperatury znacząco się różnią od tych panujących w naszych domach. Istnieją również gatunki, które dobrze się rozwijają w suchym klimacie, ale nie są one powszechnie uprawiane.
Przyczyny chorób storczyków – jak reagować i zapobiegać?
Najprawdopodobniej z chorobami roślin storczykowatych mamy do czynienia, gdy nadmiar wilgoci utrzymuje się na liściach i kwiatach, a samo medium uprawowe ma słabe drenaże. Wielu chorobom można zapobiegać, stosując profesjonalne nawozy do storczyków, które często mają w sobie zawarte składniki zabezpieczające przed chorobami. Najlepszym zabiegiem w takim wypadku jest przesadzenie rośliny, zmiana podłoża może naprawdę pomóc. Choroby grzybowe orchidei, które ujawniają się poprzez czarną zgniliznę to choroba grzybowa, która powstaje, gdy w podłożu orchidei znajduje się stojąca woda. Wygląda to tak, że zarodniki grzybów przepływają przez wodę, a gdy będą już gotowe, wykiełkują grzybnię i zacznie ona owocować. Wtedy to mamy do czynienia z ciemnymi, czarnymi plamami, które tworzą się na liściach i szybko rozprzestrzeniają się na wszystkich częściach rośliny, jeśli pozostaną bez odpowiedzi z naszej strony. Należy pamiętać, aby unikać rozpryskiwania wody między roślinami, aby choroba nie została przeniesiona, a wszystkie zakażone części rośliny powinny zostać wycięte sterylnym nożem.
Choroby korzeni storczyków
Choroby samych korzeni, najczęściej dotykają roślinę w momencie, gdy ziemia doniczkowa nie jest sterylna i tak jak już było wcześniej wspomniane, występuje nadmiar wody. Choroby roślin, a zwłaszcza storczyków mają to do tego, że są bardzo zakaźne, dlatego warto powtórzyć, że liczy się tutaj szybka reakcja. Jeżeli musimy wyciąć część korzeni lub inną część rośliny zróbmy to za pomocą sterylnego noża, a po odcięciu zainfekowanego materiału użyjmy fungicydu do obmycia pozostałej reszty. Jeżeli roślinie zostało wystarczająco dużo korzeni, ma ona dużą szansę odzyskać zdrowie. Południowa zaraza występują najczęściej, gdy temperatura i wilgotność jest za wysoka, aby się tego ustrzec, wymagana jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, a także dobre warunki, jeżeli chodzi o czystość. Zarazy tego typu powodują bardzo szybkie osłabnięcie rośliny i gniecie korzeni, co skutkuje śmiercią rośliny.
Zgnilizny – jak zapobiegać chorobom?
Brązowe zgnilizny są innymi częstymi chorobami roślin spotykającymi storczyki. Głównie sprzyja im także wysoka temperatura oraz zbyt wilgotne warunki, rozprzestrzeniają się one poprzez rozpryskiwanie wody na liściach. Liście tworzą obszary nasiąknięte wodą często z żółtymi plamami. Choroba ta również rozprzestrzenia się na korzenie i pseudobulwy. Zepsute obszary mogą mieć nieprzyjemny zapach, a w ciągu zaledwie dwóch dni wirus może spowodować całkowite zgnicie bardzo wrażliwego Phalaenopsis. W zależności od rodzaju orchidei możemy mieć do czynienia z różnym wyglądem plam. W niektórych plamy stają się półprzezroczyste, podczas gdy w innych plamy stają się czarne i zapadnięte. Jedną z najgroźniejszych chorób jest fuzarioza storczyka, charakteryzuje się ona żółknięciem najstarszych liści rośliny oraz czarną zgnilizną z charakterystycznymi pomarańczowymi zarodnikami u ich podstawy. Tutaj nie ma już ratunku, roślinę należy spalić, a inne rośliny odkazić.
[product id="19532, 20375, 22915"]
Jeśli nasze rośliny będziemy uprawiać z uwagą i będziemy dostarczać im tego, czego potrzebują – oczywiście w odpowiednich ilościach, to tak naprawdę szansa na zachorowanie rośliny jest mała. Głównym powodem problemów ze storczykami (oczywiście jeżeli kupiony okaz był zdrowy) są nieodpowiednie warunki. Jak widać najczęstszymi chorobami są choroby o podłożu grzybowym i bakteryjnym, które objawiają się gniciem liści jak i korzeni, co wprost wynika z nieodpowiednich warunków. Dlatego dowiedzcie się na początku, czego wasz storczyk potrzebuje, a gdy mu to zapewnicie, na pewno będzie zdrów.