SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
PEŁNY PROFESJONALIZM OD 1999 ROKU
do kasy suma: 0,00 zł
}
PRODUKTY
Producenci

KONTAKT

Sprzedaż detaliczna
:

Tel/Faks: +48 12 413-23-36
Mobile: +48 503-012-027

Instagram: hemp_pl
Skype: HEMP.pl_vf
hemp@hemp.pl
 
Hurtownia:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
hurt@hemp.pl
Skype: hemp.pl_Hurt

Reklamacje i zwroty:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
reklamacje@hemp.pl
 
Sprzedaż zagraniczna:
 
NASZ SKLEP STACJONARNY:
 
Kraków
HEMP.PL (z tyłu budynku)
ul.Makuszyńskiego 22A

31-752 Kraków
Telefon: +48 12 413-23-36
Mobile/WhatsApp: +48 503-012-027

E-mail: krakow@hemp.pl
pon.-pt. 8:00-17:00
sobota: NIECZYNNE
 
___
Sklep w Radomiu / Wielogórze
został na stałe zamknięty.

Zapraszamy na zakupy do Krakowa
lub do skorzystania ze sklepu internetowego.

O 23% więcej kwiatów w uprawie pod lampami LED

Przedstawiamy wyniki badań uprawy storczyków pod oświetleniem LED, które okazuje się być obecnie najlepszym sposobem na zapewnienie roślinom stabilnego i efektywnego źródła światła. Specjalistyczne Lampy LED do uprawy roślin zdobywają coraz więcej zwolenników wśród ludzi zawodowo zajmujących się uprawą roślin ozdobnych jak i amatorów, ze względu na szereg zalet, jakie posiada ta technologia, do których należą: energooszczędność, trwałość, niska temperatura pracy i wydajność. Lampy LED zostawiają pozostałe typy oświetlenia daleko w tyle, co dobitnie możemy zaobserwować, śledzić wyniki badać takich jak zamieszczone poniżej.

Lampy LED lepsze od konkurencji?

Eksperyment przeprowadzony przez PlantResearch International B.V. współpracujące z uniwersytetem Wageningen w Holandii pokazały, że storczyki falenopsis uprawiane pod diodami LED są w stanie wytwarzać o 23% więcej kwiatów niż te same rośliny doświetlane Lampami HPS (wysokoprężne lampt sodowe. Titta Kotilainen, menedżer ds. badań firmy Valoya Oy informuje, że to doświadczenie jest kontynuacja badań nad wpływem lamp Valoya NS2, AP67 i AP673 na fazę wzrostu i kwitnienia storczyków falenopsis, w porównaniu do oświetlenia HPS. Okazało się, że rośliny pod wpływem lamp AP67 i AP 673 w fazie wzrostu wytwarzają więcej pędów niż okazy, doświetlane tradycyjnymi lampami. Najlepszy efekt dało zwłaszcze doświetlanie storczyków diodami Valoya AP 67. Rośliny pod tym oświetleniem wytworzyły 22% więcej pąków kwiatowych i 23% więcej kwiatów. Według Gonçalo Nevesa menedżera technicznego Valoya Oy, lampy HPS są niekorzystne w uprawie storczyków falenopsis, ze względu na wydzielanie dużej ilości ciepła, przez co liście roślin mocno się nagrzewają. Jest to niepożądane zwłaszcza w fazie kwitnienia, gdy storczyki potrzebują więcej światła przy jednoczesnej niższej temperaturze.

[product id="28646, 28651, 28652"]

 

Lepsze oświetlenie storczyków – więcej liści

Ron Galiart z PlantResearch International zaznacza inną zaletę, jaką ma oświetlania storczyków Lampami LED. Okazuje się, że ilość liści wytwarzanych przez rośliny w I fazie była znacząco większa u storczyków doświetlanych pod diodami AP 67 niż u okazów pod innym rodzajem oświetlenia. Nie było jednak różnic w wielkości liści. W fazie II, czyli fazie wzrostu wegetatywnego nie zaobserwowano wpływu światła na ilość liści. Wniosek: większe rośliny inaczej od tych młodszych reagują na doświetlanie, lepszej jakości oświetlenie w I fazie znacząco zwiększa jakość roślin w późniejszych fazach.

Storczyki – fazy rozwoju

Marcel van Twist z firmy Anthura tłumaczy podział faz, na jakie został podzielony rozwój tych roślin.
Faza I: Rozmnożenie roślin in vitro, a następnie umieszczenie ich w tacach wielodoniczkowych.
FazaII: Faza wzrostu, po której rośliny zastają zasadzone do przeźroczystych doniczek o średnicy 12cm i pozostają w nich aż do wytworzenia przez storczyki 4-5 w pełni rozwiniętych liści.
Faza III: Selekcja roślin i rozpoczęcie chłodzenia okazów odpowiednio rozwiniętych co zwiększa szansę na wytworzenie przez rośliny przynajmniej 2 pędów kwiatostanowych. Natomiast wyniki opisywanych doświadczeń, gdzie nie przeprowadzono selekcji roślin przed rozpoczęciem ochładzania powietrza, pokazują, że około 70% storczyków pod diodami AP 67 i 673 produkowało dwa pędy kwiatostanowe, w przypadku oświetlenia HPS było to jedynie 50% roślin.

Lampy LED – prosty sposób na lepsze wyniki i oszczędność

Marcelem van Twistem tłumaczy, że zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w uprawie storczyków może odczuwalnie zmniejszać koszty związane z selekcją. Warunki, w jakich były prowadzone doświadczenia:
Faza I i II: wzrost wegetatywny, temperatura w ciągu dnia od 28 do 31°C, nocą ok. 27,5°C
Faza III: gdzie następowało „wymuszanie” kwitnienia. Temperatura dzienna wynosiła od 20-22°C a prze co najmniej 12 godzin na dobę była obniżana i wynosiła maksymalnie 18°Cć
Ponadto roślinom podawano dodatkowy dwutlenek węgla w ilości 650 ppm


Źródło: numer 3/2015 miesięcznika "Rośliny Ozdobne"

Czytaj więcej:

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium