SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
PEŁNY PROFESJONALIZM OD 1999 ROKU
do kasy suma: 0,00 zł
}
PRODUKTY
Producenci

KONTAKT

Sprzedaż detaliczna
:

+48 12-413-23-36
+48 503-012-027

Skype: HEMP.pl_vf
e-mail: hemp@hemp.pl
 
Hurtownia:
+48 502-081-676
Skype: hemp.pl_Hurt
e-mail: hurt@hemp.pl

Reklamacje i zwroty:
+48 502-081-676
 
Sprzedaż zagraniczna:
 
SKLEP STACJONARNY:
Kraków
HEMP.PL (z tyłu budynku)
ul.Makuszyńskiego 22A

31-752 Kraków

+48 12 413 23 36
+48 503 012 027

krakow@hemp.pl

pon.-pt. 8:00-17:00

23.12 poniedziałek 8:00 - 16:00
24.12 WIGILIA - NIECZYNNE
25.12 ŚWIĘTO - NIECZYNNE
26.12 ŚWIĘTO - NIECZYNNE
27.12 piątek 8:00 - 16:00
30.12 poniedziałek 8:00 - 16:00
31.12 SYLWESTER - NIECZYNNE
01.01.2025 ŚWIĘTO - NIECZYNNE
06.01.2025 ŚWIĘTO - NIECZYNNE
sobota: NIECZYNNE
____________________
 
 

Wentylacja i filtry przeciwzapachowe przy uprawie roślin

Gdy decydujemy się na uprawę roślin w pomieszczeniu lub w namiocie uprawowym typu Growbox musimy wiedzieć, że jedynym z wymogów, które napotykamy na swojej drodze, jest zapewnienie optymalnej wentylacji. Taka wymiana powietrza jest po prostu niezbędna. Odpowiedni dobór wentylacji dla uprawy jest jednym z elementarnych kroków na drodze do satysfakcjonujących zbiorów. Rośliny potrzebują dostarczania im optymalnej mieszanki tlenu i CO2, a także należy im zapewnić idealną temperaturę i wilgotność. Wpływ wentylacji na klimat jest bardzo duży. Bez dobrej wymiany powietrza w naszym pomieszczeniu uprawowym, rośliny z dużym prawdopodobieństwem będą cierpieć z powodu różnego rodzaju problemów. Rozpiętość tych problemów jest bardzo szeroka i waha się od zmniejszonego wigoru aż do poważnych problemów z naszymi podopiecznymi. Nie ma więc co ukrywać, że jest to kwestia, której nie można pominąć.

Wentylatory do uprawy roślin

Wentylację uprawową możemy podzielić zgodnie z jej przeznaczeniem na dwie główne kwestie. Pierwszą kwestią jest cyrkulacja (krążenie). W naszym pomieszczeniu uprawowym musi krążyć powietrze. Dlatego istotne w uprawie są również wentylatory, które poruszają powietrze wewnątrz, tak by odpowiednia ilość dwutlenku węgla dotarła do każdej z roślin. Są to wentylatory mieszające. Najistotniejszym przy ich wyborze jest to, że po prostu muszą niezawodnie mieszać powietrze w naszym pomieszczeniu tak, aby w każdym miejscu była równomierna temperatura oraz wilgotność. Przykładowo w pomieszczeniu o wymiarach 1x1x2m powinien wystarczyć nam wentylator mieszający o średnicy do 30 cm. Oczywiście, jeżeli mamy większy domowy ogród musimy powiększyć średnicę lub zakupić kilka mniejszych wentylatorów. Przed zakupem warto także zwrócić uwagę na to ile tak naprawdę mamy miejsca w boksie czy pomieszczeniu. Na przykład mając mniej miejsca, warto zwrócić uwagę na wentylatory na klipsie, które możemy zawiesić w dowolnym miejscu. Dzięki czemu zaoszczędzimy na miejscu. Ciekawa jest też opcja oscylowania, kiedy to głowica wentylatora obraca się naprzemiennie z jednego boku na drugi bok. Taki wentylator robi naprawdę dobrą robotę.

[product id="26984, 23341, 23816"]

Cichy wentylator – utrzymaj odpowiednią temperaturę 

Przejdźmy teraz do drugiej, nieco trudniejszej kwestii, czyli wymianie powietrza wewnątrz growboxa lub pomieszania naszej domowej uprawy. Tu jest nam potrzebny wentylator kanałowy lub jego mocniejsze odmiany: wentylator promieniowy, lub cichy wentylator radialny. Na początek powinniśmy ustalić objętość pomieszczenia w m3, czyli pomnożyć szerokość, długość i wysokość. Przykładowo w namiocie uprawowym o wymiarach 1x1x2m objętość wynosi 2m3. Mając już objętość, wystarczy kierować się pewną zasadą, która głosi, że minimalna wydajność takiego wentylatora wyciągającego powietrze musi wynosić 4-krotność objętości. Pokażmy to na przykładzie tych 2m3, przy takiej objętości potrzebujemy wentylatora o minimalnej wydajności na poziomie 80m3 na godzinę. Musimy pamiętać, że jest to absolutne minimum i często to nie wystarcza, by nasze rośliny czuły się dobrze. Mocniejszy wentylator nie zaszkodzi nam, dlatego też niektórzy radzą stosować te wyliczenia do wszystkich lamp poza wyładowczymi. Natomiast przy lampach takich jak HPS warto zastanowić się, czy nie skorzystać z pewnej prawidłowości, czyli na każdy wat lampy przypada 1m3 na godzinę. Czyli korzystając z zestawu oświetleniowego HPS o mocy 600W, wybieramy wentylator wyciągający na poziomie 600m3 na godzinę. Musimy zawsze pamiętać, że zamontowanie filtra węglowego przeciw zapachowego drastycznie zmniejszy nam przepływ powietrza. Filtr węglowy stawia opór, który musi zostać pokonany przez łopatki wentylatora. Tak więc najwięcej przepływu, bo aż 30-70% tracą zwykłe wentylatory kanałowe, zdecydowanie mniej, bo tylko 20-40% strat mamy przy zastosowaniu wentylatorów promieniowych i najcichszych wentylatorów radialnych.

Wentylatory Kanałowe

Jest to najtańsze i często stosowane rozwiązanie przy małych uprawach, mają niskie ciśnienie statyczne i dlatego słabo współpracują z filtrami węglowymi.

Wentylatory Promieniowe

Średnia półka cenowa. Wysokie ciśnienie statyczne pracy tego wentylatora pozwala łatwo pokonywać opory jakie stawia filtr węglowy przeciwzapachowy.

Wentylatory Radialne

Wyższa półka cenowa. Wysokie ciśnienie statyczne pracy tego wentylatora pozwala łatwo pokonywać opory, jakie stawia filtr węglowy przeciwzapachowy. Dodatkowo specjalna konstrukcja łopatek przypominająca dawne młyny wodne zapewnia na cichą pracę wentylatora. Głównymi firmami na rynku wentylatorów są Ventilution, Can Fan oraz Prima Klima. Są to firmy naprawdę warte polecenia. Z pierwszej wymienionej warto przyjrzeć się wentylatorom z regulacją obrotów i temperatury. Taki wentylator ma wbudowany sterownik, który utrzymuję ustawioną temperaturę w namiocie poprzez jego regulację. Dodatkowo jest w miarę cichy, a poziom hałasu jest na poziomie 33/44 dBA. Każdy wentylator podczas swojej pracy wytwarza jakiś hałas, generuje go powietrze przepływające przez przewód, a także praca samego silnika i łopatek wentylatora. Oczywiście oba źródła hałasu można częściowo wyciszyć. Sam wentylator także da się wyciszyć, zamykając go w wyciszonej obudowie własnej konstrukcji. Oczywiście można kupić taki gotowy wentylator, taki przykładem na rynku jest cichy wentylator radialny box mdf od firmy Beveja, który charakteryzuje się wysokim ciśnieniem roboczym oraz bardzo cichą pracą. Jeżeli posiadamy odpowiedni zasób gotówki, będzie to najlepsze rozwiązanie dla naszego miejsca uprawowego. Uprawa roślin, a przewody wentylacyjne

[product id="21474, 23814, 23821"]

Jakie przewody wentylacyjne wybrać?

Oczywiście do tego wszystkie będą nam potrzebne przewody wentylacyjne. Przewód wentylacyjny także stawia opór przy przepływie powietrza, tak więc im dłuższy jest przewód, tym i więcej zagięć musi na swojej drodze pokonać powietrze. Liczbę łuków zawsze warto zminimalizować, a już szczególnie przy długości sięgającej powyżej 4 metrów. Warto także zwrócić uwagę na przewody izolowane, które mogą znacznie pomóc nam w wyciszeniu hałasu. W sklepach możemy znaleźć trzy podstawowe typy przewodów wentylacyjnych:

  • Elastyczne przewody aluminiowe – składające się tylko z aluminiowej folii na spirali z drutu.
  • Elastyczne przewody aluminiowe + PVC – składające się z aluminiowej folii i tworzywa PVC na spirali z drutu. Są to przewody o większej odporności na uszkodzenia mechaniczne.
  • Stałe przewody aluminiowe – trudniejsze do wyginania, zachowują nadany im kształt.
  • Przewody wyciszone izolowane – przewody elastyczne, najczęściej owinięte warstwą wełny izolacyjnej i płaszczem aluminiowym. To właśnie te ostatnie są najbardziej efektywne, jeżeli chodzi o zmniejszenie hałasu powstającego przez przepływające powietrze.

Jeżeli chcemy maksymalnie wyciszyć nasz ogród, możemy jeszcze zastosować specjalne tłumiki akustyczne, które są połączeniem stałego przewodu aluminiowego oraz grubej warstwy pianki izolacyjnej albo wełny.

O doborze filtrów przeczytasz tutaj: Jak dopasować filtr węglowy?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium