Zły dobór podłoża – jakie podłoże wybrać?
Przed posadzeniem/ przesadzeniem rośliny, powinniśmy sprawdzić jakość gleby w danym miejscu jeśli chcemy uprawiać outdoor, lub dobrać odpowiednie gotowe podłoże z growshopu jeśli zamierzamy prowadzić uprawę w donicach. Ważne jest, aby choć trochę się rozeznać jaką glebę preferują rośliny, które chcemy hodować (piaszczysta, gliniasta, wilgotna, luźna, przepuszczalna, itd.). Pozwoli to odpowiednio przygotować podłożę pod konkretne kwiaty, zioła lub dobrać takie rośliny, które urosną na glebie, do której mamy dostęp na danym terenie.
Nieodpowiednia kwasowość gleby (pH) – zadbaj o właściwy poziom pH gleby
Aby nasze roślinki dobrze się rozwijały i były zadowolone z życia, oprócz odpowiedniej struktury gleby, potrzebują również odpowiedniej kwasowości, inaczej odczynu pH podłoża. Ma to bardzo duży wpływ na zdrowy rozwój roślin, gdyż dobrze dobrane pH pozwala im wchłaniać optymalne dawki substancji odżywczych.
Niedostateczne ubicie gleby przy sadzeniu
Jeśli zbyt słabo dociśniemy system korzeniowy rośliny sadzonej do gruntu, mogą pojawić się w strefie korzeniowej puste przestrzenie powietrzne, co może prowadzić nawet do obumarcia systemu korzeniowego. Problem ten pogłębia dodatkowo brak obfitego podlania rośliny po posadzeniu.
Nieodpowiednie nawadnianie roślin
Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możemy zrobić naszej roślinie to zbyt częste podlewanie. Podstawą podczas nawadniania jest zorientowanie się wcześniej jakich ilości wody dana roślina potrzebuje w środowisku naturalnym oraz odpowiednie dostosowywanie się do panujących warunków czy to na zewnątrz, czy w boxie. Nadmiar wilgoci w ziemi bardzo często będzie powodował psucie się systemu korzeniowego oraz osłabiał chęć rośliny do tworzenia silnego systemu korzeniowego. Różne gatunki potrzebują różnych ilości wody, ale ogólnie przyjmuje się, że najlepiej po prostu zachować umiar.
Moczenie liści w czasie upałów
Upał doskwiera już od kilku dni, więc wpadamy na pomysł, aby podlać nasz ogród, i bardzo dobrze tylko zróbmy to umiejętnie, w przeciwnym razie możemy niechcący wyrządzić sporą krzywdę naszym kwiatkom. Należy pamiętać, że podczas wysokich temperatur i pełnego nasłonecznienia nie powinniśmy zraszać roślin, jeśli już to raczej kierując wodę w strefę korzenia. Krople, które pozostaną na liściach po takim zabiegu, w połączeniu z promieniami słonecznymi działają jak soczewki, po prostu wypalając w nich dziury. Szczególnie młodym roślinom może to sprawić spore kłopoty. Pamiętajmy, że podczas upałów ogród podlewajmy wieczorem, najlepiej po zachodzie słońca.
Nieodpowiednie nawożenie – jak nawozić rośliny?
Wszyscy chcemy, aby nasze rośliny wydały z siebie piękny plon. Pomóc im w tym mogą różnej maści nawozy, witaminy i hormony. Owszem, dzięki różnego rodzaju odżywkom możemy sprawić, że owoce naszych podopiecznych będą znacznie większe, ale tu tak jak przy podlewaniu zalecane są umiar i rozwaga. Przed rozpoczęciem nawożenia zasięgnijmy języka i dowiedzmy się kiedy i jakich nawozów dla danego gatunku najlepiej używać. W jakich proporcjach i jak długo podawać poszczególne składniki typu azot, fosfor czy potas. Nie wszystkie rośliny lubią te same proporcje.
Niewłaściwa ochrona przed chorobami i szkodnikami – ochrona roślin
Czasami zdarzy się, że naszą roślinę zaatakuje jakaś choroba lub insekt. Aby na interwencję nie było za późno, pamiętajmy, aby często kontrolować rośliny. Tu tak jak z ludźmi najlepszą ochroną jest profilaktyka i zapobieganie. Jeśli jednak już coś dopadnie nasze kwiaty, to w pierwszej kolejności postarajmy się dobrze zdiagnozować chorobę lub danego insekta i zadziałajmy bezpośrednio na dany przypadek. Aby nadmiernie nie szkodzić środowisku, zawsze starajmy się wybierać środki naturalne lub jak najmniej toksyczne oraz stosować je zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem.