SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
PEŁNY PROFESJONALIZM OD 1999 ROKU
do kasy suma: 0,00 zł

blog hemp.pl

}

KONTAKT

Sprzedaż detaliczna
:

Tel/Faks: +48 12 413-23-36
Mobile: +48 503-012-027

Instagram: hemp_pl
Skype: HEMP.pl_vf
hemp@hemp.pl
 
Hurtownia:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
hurt@hemp.pl
Skype: hemp.pl_Hurt

Reklamacje i zwroty:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
reklamacje@hemp.pl
 
Sprzedaż zagraniczna:
 
NASZ SKLEP STACJONARNY:
 
Kraków
HEMP.PL (z tyłu budynku)
ul.Makuszyńskiego 22A

31-752 Kraków
Telefon: +48 12 413-23-36
Mobile/WhatsApp: +48 503-012-027

E-mail: krakow@hemp.pl
pon.-pt. 8:00 - 17:00
sobota: NIECZYNNE
 
UWAGA
02.05.2024 - ZAMKNIĘTE

Sklep w Radomiu / Wielogórze
został na stałe zamknięty.

Zapraszamy na zakupy do Krakowa
lub do skorzystania ze sklepu internetowego.

LEDy do uprawy roślin – światło czerwone w uprawie roślin

2
LEDy do uprawy roślin – światło czerwone w uprawie roślin

Jakie spektrum światła do uprawy roślin?

Widmo światła czerwonego możemy zawrzeć w długościach fal mieszczących się w zakresie od 600 do 700nm. Daleką czerwień (Far Red) obserwujemy z prawej strony wykresu, ok.700-750nm, natomiast głęboka czerwień (Deep Red) definiowana jest w okolicach 660nm. 

Dla ludzkiego oka te dwa widma są ledwo widoczne, ale dla roślin mają niebagatelne znaczenie, zwłaszcza jeśli w odpowiednich proporcjach zaserwujemy je roślinom jednocześnie.

Wpływ światła czerwonego na uprawę roślin 

Wszystko zależy od zastosowanych proporcji widm. Źle dobrane proporcje mogą powodować skutek odwrotny niż zamierzony, dobrze dobrane proporcje mogą zaowocować niesamowitym wzrostem kwiatostanów, masy zielonej, soków owocowych, obniżeniem lub wydłużeniem łodygi. Światowej sławy naukowiec dr Keith J. McCree (ten od diod COB CREE) dzięki, któremu tak dobrze poznaliśmy promieniowanie aktywne fotosyntetycznie, czyli  PAR (z ang. Photosynthetically Active Radiation) przez długi czas w swoich badaniach wykazywał, że uprawiając rośliny tylko w widmach PAR można uzyskiwać doskonałe wyniki. Jednocześnie był świadomy, że widma czerwieni też są aktywne fotosyntetycznie, lecz mimo wszystko ich nie używał, bo jego rośliny były zdrowe i uzyskiwały prawie optymalne wyniki. No właśnie - „prawie”. Cytując klasyka „prawie robi wielką różnicę”. Późniejsze badania pokazały bowiem, że głęboka czerwień to ogromny stymulant fotosyntezy podczas całego życia rośliny, mało tego jest to najlepiej absorbowana długość fali przez chlorofil. Naukowcy z Uniwerytetu Stanowego w Michigan Q. Meng, E. Runkle   oraz Yu Jin Park badając widma czerwone dowiedli, że odpowiednia ich suplementacja i połączenie z innymi widmami znacząco zwiększa plony. Dzieje się to w kilku obszarach m.in. ekspansji komórek, tempie fotosyntezy czy zwiększeniu całkowitej powierzchni liścia. Musimy pamiętać, że nie wszystkie widma czerwone będą miały takie samo zastosowanie do wszystkich roślin ale nie powinno to absolutnie nas zniechęcać do korzystania z nich. 

Lampy LED do uprawy roślin

Pozbawiając roślinę widm czerwonych  pozbawiamy ją tego czego również potrzebuje a skutek widzimy w mniejszych niż możliwe do uzyskania plonach. Z tych najnowszych badań korzystają konstruktorzy Lampy LED AX Resin+ przeznaczonej do uprawy roślin kwitnących, która weszła na europejski rynek w połowie 2022 r. Lampa ta równoważy zwiększenie głębokiej i dalekiej czerwień poprzez zwiększoną ilością światła niebieskiego tak, aby zwiększyć kwitnienie i jednocześnie zachować poprawny wzrost rośliny.

[product id="27744, 27745"]

 

Czytaj więcej o głębokiej czerwieni do uprawy roślin

ZOBACZ LAMPY LED DO UPRAWY ROŚLIN

Komentarze do wpisu (2)

19 stycznia 2023

Przydatne informacje, dzięki!

10 lutego 2023

Właśnie dziś czytałem w necie artykuł że takie lampy do uprawy łączące niebieski i czerwony powodują najwyższą produkcję kannabinoidów w konopiach. Badania dotyczyły odmian uprawianych dla CBD. Czy lampy Resin+ zwiększają produkcję wszystkich kannabinoidów? Chodzi mi o odmiany medyczne zawierajace THC.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium