SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
PEŁNY PROFESJONALIZM OD 1999 ROKU
do kasy suma: 0,00 zł
}
PRODUKTY
Producenci

KONTAKT

Sprzedaż detaliczna
:

Tel/Faks: +48 12 413-23-36
Mobile: +48 503-012-027

Instagram: hemp_pl
Skype: HEMP.pl_vf
hemp@hemp.pl
 
Hurtownia:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
hurt@hemp.pl
Skype: hemp.pl_Hurt

Reklamacje i zwroty:
Mobile/WhatsApp: +48 502-081-676
reklamacje@hemp.pl
 
Sprzedaż zagraniczna:
 
NASZ SKLEP STACJONARNY:
 
Kraków
HEMP.PL (z tyłu budynku)
ul.Makuszyńskiego 22A

31-752 Kraków
Telefon: +48 12 413-23-36
Mobile/WhatsApp: +48 503-012-027

E-mail: krakow@hemp.pl
pon.-pt. 8:00 - 17:00
sobota: NIECZYNNE
 
UWAGA
02.05.2024 - ZAMKNIĘTE

Sklep w Radomiu / Wielogórze
został na stałe zamknięty.

Zapraszamy na zakupy do Krakowa
lub do skorzystania ze sklepu internetowego.

Trimming marihuany – czym najlepiej przycinać konopie?

Trimming teoretycznie jest niezbędnym elementem pracy każdego hodowcy konopi. Przycinanie wpływa na wygląd i jakość topów, jednak jest etapem często pomijanym ze względu na czasochłonność takiej pracy. Ręczne trymowanie faktycznie może potrwać nawet kilka godzin, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i wygodne krzesło. W poniższym artykule opowiemy trochę o tym jak przycinać kanopie, oraz jak maksymalnie usprawnić ten żmudny proces.  

Czym przycinać konopie?

  • Trymery do świeżych kwiatów – są to trymery kuliste i stołowe w różnych rozmiarach z przezroczystymi pokrywami lub nie o napędzie ręcznym i elektrycznym. Firma VF oferuje również zapasowe ostrza do swoich trymerów.
  • Torba do trymowania na sucho (tzw. HarvestBag, TrimBag) – wykonana z odpowiedniego materiału, zawiera zamontowaną sztywną siatkę w charakterze przegrody komór. Niewielka po spakowaniu i niezwykle pojemna po rozłożeniu. Nie wymaga części zamiennych. To rozwiązanie dla osób, które uważają, że roślinę należy suszyć przed trymowaniem.
  • Nożyczki i sekatory do trymowania roślin liści i kwiatów konopi – niewielkie, proste w użyciu i niedrogie. Te urządzenia do trymowania to najtańszy sposób pozbycia się zbędnych liści zarówno podczas procesu wzrostu jak i zbioru. Do tego najprzydatniejsze okażą się sekatory trymerskie.  Przy obróbce końcowej i cięcia drobnych liści spod kwiatostanów przydatne będą szpiczaste nożyczki trymerskie lub niewielki sekator sprężynowy.

Jak używać trymera (żniwiarki liści) do konopi? Trimming marihuany

Trymery kuliste

Trymery kuliste z zamykaną pokrywą to bardzo szybkie i dokładne trymery. Świeże kwiaty, od razu po ścięciu (ścinamy na wysokości 3-5cm) należy położyć na ruszcie trymera, następnie zamknąć pokrywę i w zależności od wersji żniwiarki albo ustawić obroty i włączyć silnik, albo ręcznie kręcić korbą. Górne paski wiatraka wymusza delikatnie ruch (krążenie) kwiatu na ruszcie a dolne ostrza, które obracają się bardzo szybko przytną wystające z rusztu końcówki liści. Przycinanie liści trwa około 20 sekund. Cały proces trymowania zajmuje do 60 sekund, od momentu nakładania kwiatów na ruszt aż do momentu ściągnięcia czystych szczytów kwiatostanów. Ilość kwiatów konopi, jaką możemy równocześnie trymować jest zależna od wielkości trymera. W górnej komorze (na ruszcie) zostają oczyszczone topy, które następnie można suszyć. Najlepiej na suszarkach typu DryNet. W dolnej komorze zbierają się wartościowe odpady. Należy pamiętać że odpady również nadają się do dalszego przetworzenia (np. do ekstrakcji w tłuszczu alkoholu lub butanie).

Trymery stołowe 

Trymery stołowe wymagają pozostawienia topów na dłuższej łodydze. Przy ich użyciu każdy top bierzemy do ręki. 

Kwiat kładziemy na ruszcie pod którym znajdują się wirujące ostrza jednocześnie trzymając łodygę w ręce. Obracamy łodygą i kwiatem wzdłuż jej osi jakbyśmy rolowali skręta. Kwiat obraca się po blacie i wystające liście zostają obcięte. Czas na trymowanie jednego kwiatu to kilka do kilkunastu sekund. Ten typ trymera dobrze sprawdzi się przy obróbce pojedynczych dużych topów.

Tanie trymery do roślin VF.Krakow 

Każdy, kto spędził godziny z nożyczkami strzygąc liście konopne ten wie jak ciężka i żmudna jest ta praca. Jakie odciski i bąble potrafią zrobić się na palcach i jak potrafi boleć kręgosłup od ciągłego pochylania się to szkoda strzępić języka. Ten, kto pierwszy wymyślił automatyczny trymer do liści (inaczej zwany żniwiarką) na pewno dobrze to rozumiał. Przy doborze trymerów, które miały reprezentować markę VF.Kraków  najważniejsze były: jakość produktu końcowego, prostota obsługi urządzenia, bezawaryjność, żywotność i stosunek jakości do ceny. Ta ostatnia cecha była szczególnie istotna ze względu na to, że pierwsze trymery, jakie powstały były skomplikowane i drogie. To konstrukcje, na które było stać tylko dużych rolników. Na szczęście dobre rozeznanie pozwoliło trafić do fabryki, która potrafiła zrobić skuteczny produkt dobrej jakości, w niewygórowanej cenie. Tak powstała seria trymerów VF.Kraków. 

Trymery typu HarvestBag, TrimBag

Trymery typu HarvestBag, TrimBag do suchych topów (kwiatów).

To tanie i proste urządzenie dla tych, którzy wolą suszyć rośliny przed trymowaniem. Mieści jednorazowo aż do 1000g suszu konopnego. Taki trymer pozwoli nam bardzo szybko oczyścić duże ilości suchych kwiatów. Jest to walec ze specjalnego materiału podzielony siatką tnącą. 

  • By rozpocząć trymowanie należy odpiąć zamek w górnej części walca i wsypać do środka suche kwiaty, 
  • zamek zamknąć i łapiąc za krawędziowe uchwyty walca potrząsnąć nim energicznie 15-30 razy góra/dół (ćwiczenie na biceps ;)),
  • chwycić za uchwyty umieszczone w osi walca i obrócić nim wirowo kilkanaście razy tak jakbyśmy chcieli coś walcować (ćwiczenie na nadgarstki ;)), 
  • łapiąc za górne uchwyty potrząsnąć energicznie kilka razy aby obcięte liście spadły do dolnej komory (ćwiczenie na barki ;)), 
  • kolejnym krokiem jest otwarcie dolnej komory i wysypanie liści odpadowych (do przygotowanego wcześniej pojemnika),
  • na koniec możemy otworzyć górną komorę i wysypać gotowy produkt, jakim są czyste topy bez liści.

Całość procesu trymowania jednej porcji zajmuje nam około 10 minut. W tym czasie jesteśmy w stanie oczyścić około 1kg (1000g) suszu kwiatów konopi. Materiał odpadowy, który otrzymujemy można wykorzystać do dalszej obróbki. Ekstrakcja, czyli rozpuszczenie cannabinoidów w tłuszczach, alkoholu czy butanie  lub oddzielenie kryształków za pomocą separatora pyłku.

Jak trymować konopie za pomocą nożyczek ?

Na przykładzie marihuany medycznej przybliżamy proces trymowania za pomocą nożyczek i sekatorów.  Można to robić od razu po zbiorze gdy roślina ma w sobie dużo wody ( trymowanie mokre ) lub po wcześniejszym podsuszeniu krzaków ( trymowanie suche ) co trwa około 6-12 dni w zależności od warunków panujących w suszarni.

Trymowanie konopi na mokro

Najpierw chcemy aby na głównym pniu zostały same kwiaty więc obcinamy wszystkie gałęzie z liśćmi wiatrakowymi. Tu przydatny będzie niewielki sekator. Kolejnym krokiem jest usunięcie listków przy topach (kwiatostanach), które wyrastają z tej samej łodygi co kwiat. Wycinamy je możliwie blisko przy łodydze tak aby pozostały nam drobne listki cukrowe i kwiaty. Ze względu na trudno dostępne miejsca w kwiatostanach, do tej operacji najlepsze będą nieduże, ostre nożyczki o krótkich i szpiczastych ostrzach. 

 

Trymowanie konopi na sucho

Z podeschniętych krzaków usuwamy  liście wiatrakowe. Można to zrobić ręcznie, gdyż łatwo odpadają. Gdy na łodydze zostaną tylko kwiatostany i drobne liście w ich okolicy zaczynamy żmudny proces oczyszczania kwiatów. Drobne listki podczas suszenia pozwijały się i skurczyły. Do tego rodzaju trymowania najskuteczniejsze będą ostre, krótkie i spiczaste nożyczki z okiem. Po zakończeniu należy oddzielić wysuszone kwiatostany od łodyg. Trymowanie na sucho może wydawać się procesem bardziej pracochłonnym jednak suszenie całej rośliny wraz z liśćmi wiąże się równocześnie z wycofaniem soków nagromadzonych w roślinie i skumulowanie ich w kwiatach. To naturalna reakcja roślin, które umierając przekazują całą resztę energii w organ odpowiedzialny za rozmnażanie. W tym wypadku jest to kwiat.

Czyszczenie nożyczek z żywicy podczas trymowania

Ostrza sekatora będą się oblepiać żywicą więc należy je przemywać alkoholem. Ostrza nożyczek lub sekatora można w trakcie pracy płukać w pojemniku z wysokoprocentowym alkoholem spożywczym, który pod koniec trymowania zmieni się w alkoholowy ekstrakt wysycony kannabinoidami ;)

Dodatkowe porady dotyczące przycinania marihuany

  • Podczas trymowania warto używać aptecznych rękawic lateksowych.
  • Resztki roślinne pozostałe po trymowaniu można wykorzystać / przetworzyć na wiele sposobów. Np. ekstrakcja w tłuszczach, alkoholu czy butanie  lub oddzielenie kryształków za pomocą separatora pyłku.
  • Przy większych ilościach użyj specjalistycznego trymera do konopi. Pozwoli on zaoszczędzić dużo czasu ;)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium